O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-12-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Bronisze: duża podaż owoców i warzyw, ceny jak w ubiegłym roku

Bronisze

Na rynku hurtowym Bronisze podaż warzyw i owoców jest duża, sporo jest kupców, ale kupują mniej niż np. w ubiegłym roku – poinformował ekspert rynku Maciej Kmera. Według eksperta, większość handlowców odczuwa skutki pandemii, dlatego dokonują zakupów uwzględniając możliwość sprzedaży. Jest bardzo wielu sprzedających, obserwowana jest także nadpodaż wielu produktów.

Bronisze nie zarobią na świętach jak co roku

Osoby zaopatrujące np. małe osiedlowe sklepy, w rejonach gdzie mieszkają emeryci nie kupują wiele, bo tam ich klienci raczej będą ograniczali świętowanie.
"Spodziewaną przedświąteczną gorączkę zakupową skutecznie ostudził zakaz wspólnych Świąt i Sylwestra. Z wywiadów przeprowadzanych z naszymi kupującymi wynika, że obroty handlowe są ściśle skorelowane ze strukturą demograficzną konsumentów/klientów zamieszkujących okolice danego sklepu" – stwierdził Kmera.

Ekspert zauważył, że z informacji tych wynika, że że najskuteczniejszą strategią handlową było przejęcie przez dany sklep obsługi cateringowej konsumentów – rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty o szeroko rozumianą garmażerkę, gotowe dania i półprodukty.ceny ropy 098

Bronisze – jakie ceny?

Jest bardzo wielu sprzedających, obserwujemy nadpodaż wielu produktów.

"Jeżeli chodzi o ceny, to są one porównywalne z tymi z ubiegłego roku" – podkreślił Kmera.

Czytaj także: Jan Krzysztof Ardanowski: Dziś to my jesteśmy liderem w produkcji skór. To bardzo opłacalne ekonomicznie

Tanie są warzywa korzeniowe – marchew kosztuje średnio – 0,65 zł/kg; pietruszka – 2,5 zł/kg; cebula – 0,87 zł/kg (o 35 proc. taniej niż przed rokiem); buraki ćwikłowe – 0,7 zł/g. Aż o 62 proc. tańsze są ziemniaki (irga), za kg trzeba zapłacić średnio 0,5 zł/kg.

Praktycznie nie ma już w ofercie polskich pomidorów i ogórków. Ale w sprzedaży są tańsze importowane pomidory w cenie 5-8 zł/kg przywożone np. z Turcji i Maroka. Można też kupić ogórki spod osłon za ok. 4-9 zł/kg. Te tańsze są Hiszpanii, droższe pochodzą z Rosji Białorusi i Ukrainy i jest na nie zbyt. Jak mówił Kmera, firmy zachodnie zainwestowały tam duży kapitał w budowę szklarni w tych krajach. Pozyskiwane tam warzywa są tańsze ze względu na niższe koszty energii i pracy. Dodał, że zdaniem wielu konsumentów pomidory i ogórki zza wschodniej granicy są smaczniejsze ze względu na stosowaną w szklarniach wodę.
Droższe w tym roku są ogórki kiszone –7-8 zł/kg, tania kapusta kiszona – 3 zł/kg.

Na rynku hurtowym można także znaleźć natki, koperek, szczypiorek i rzodkiewkę. W dużej części ta "zielenina" jest sprowadzana z innych krajów. Polska sałata jest droga; 4 zł/główkę, a włoską można kupić za mniej niż 2 zł za główkę.

Bronisze oferują produkty z importu i krajowe

Z owoców krajowych są obecnie dostępne gruszki i jabłka. Gruszki można kupić za ok. 3 zł za kg, natomiast bardziej zróżnicowane i wyższe niż przed rokiem są ceny jabłek – szara renata, empire czy cortland kosztują powyżej 3 zł/kg, a np. odmian gala czy jonagold czy alwa – 2 zł/kg.

Jest też pełna gama owoców z importu, chętnie kupowanych przed świętami i Nowym Rokiem – mandarynki (z różnych krajów w cenie 3-6 zł/kg), pomarańcze, ananasy, kiwi, banany; droższe niż rok w wcześniej jest mango oraz winogrona białe i ciemne.

O tej porze roku nie brakuje też orzechów, rodzynek i innych suszonych owoców – zapewnił ekspert. Krajowe orzechy laskowe kosztują 7,5- 11 zł/kg, a włoskie – 4,5 zł/kg.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023