O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Zatrudnianie rodziny w gospodarstwie – o czym trzeba pamiętać?

Zatrudnianie rodziny w gospodarstwie

Prowadzenie rodzinnego gospodarstwa to często spotykany rodzaj aktywności zarobkowej. Jednak zatrudnienie rodziny w gospodarstwie, wiąże się z aspektami natury podatkowo-ubezpieczeniowej.

Niestety wielu rolników może nie do końca zdawać sobie z tego sprawę. Chcesz korzystać z pomocy swoich bliskich w prowadzeniu gospodarstwa? Jak to zrobić, aby uniknąć kosztownych błędów w rozliczeniach z ZUS-em czy urzędem skarbowym.

Zatrudnienie rodziny w gospodarstwie

Prace sezonowe w gospodarstwie rolnym prowadzi się z reguły przy współpracy z domownikami, a często również przy współudziale bliższej lub dalszej rodziny, która przyjeżdża na okres zbiorów do rolnika i pomaga mu odpłatnie bądź nieodpłatnie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zatrudnianie rodziny w gospodarstwie i płacimy za czynności członków rodziny, wtedy powstaje podstawa do rozliczenia podatkowego oraz naliczenia składek ubezpieczeniowych od wynagrodzenia na zasadach odpowiednich dla rodzaju umowy, którą zawarto z członkiem rodziny.

W przypadku nieodpłatnej pomocy, jeżeli tylko odbywa się ona wyłącznie przy pracach obejmujących prace w gospodarstwie rolnym, obowiązek ubezpieczenia nie powstaje. Jeśli rolnik łączy prowadzenie gospodarstwa z działalnością gospodarczą, to powinien uważać, by przy powierzaniu najbliższym nieodpłatnych czynności nie doszło do wykonywania prac w jego firmie. W efekcie takiego powierzenia może dojść do ustalenia obowiązkowych składek ZUS – mimo braku zatrudnienia.

Osoby współpracujące

Za osobę współpracującą, która może podlegać takimZatrudnianie rodziny w gospodarstwie składkom uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli jednocześnie pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Pozostałe osoby nie są osobami współpracującymi.

Pracę w rolnictwie cechuje okresowość i sezonowość. O ile w niektórych porach roku gospodarstwa nie wymagają zatrudnienia osób trzecich i wystarczająca jest wyłącznie praca rolnika i rodziny, o tyle w innych – zatrudnienie musi się zwiększyć nawet do kilkuset osób.

Nie ma przepisów prawa, które nie pozwalają na zatrudnianie rodziny w gospodarstwie. Nie wymagają również, aby pracownikami były wyłącznie osoby niespokrewnione z pracodawcą. Ważne jest, że w przypadku zatrudnienia w stosunku pracy, do członka rodziny w pełni stosuje się wszystkie przepisy prawa pracy.

Czytaj też: Zatrudnienie w rolnictwie spada, choć pensje idą w górę

cdr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023