O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Umowa o dzieło w gospodarstwie – kiedy można z niej korzystać?

Umowa o dzieło

Formą zatrudnienia, często wykorzystywaną w trakcie prac sezonowych jest umowa o dzieło.

Różnica w warunkach tego rodzaju umowy polega przede wszystkim na przedmiocie świadczenia.

Umowa o dzieło w gospodarstwie

Umowa o dzieło jest tzw. umową rezultatu, której rezultatem musi być określony efekt, a nie wyłącznie wykonanie czynności, czyli występujące w umowie zlecenia staranne działanie zatrudnionej osoby. Niestety, jedynie znikoma ilość prac w gospodarstwie rolnym może być świadczona na bazie tego rodzaju umowy.

Wykonywanie prac na podstawie umowy o dzieło wymaga zgłoszenia wykonawcy do zakładu ubezpieczeń społecznych. Rolnik ma obowiązek złożenia do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Informacje o zawartych umowach o dzieło przekazuje się na nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło).

Ten rodzaj stosunku prawnego nie rodzi jednak obowiązku opłacania składek społecznych i zdrowotnych niezależnie od tego, czy objęto nim studenta, rolnika lub osobę pracującą i tylko sezonowo dorabiającą w trakcie prac rolnych poza miejscem swojego stałego zarobkowania. Rolnik nie jest również płatnikiem podatku od umowy o dzieło – zatrudniony opłaca ją samodzielnie.

Elementy danych umowy

Kodeks cywilny nie zastrzega dla ważności umowy Umowa o dzieloo dzieło żadnej konkretnej formy. Można ją więc zawrzeć, chociażby ustnie czy nawet w sposób dorozumiany. Umowa o dzieło powinna posiadać podstawowe elementy danych:

  • Oznaczenie stron umowy o dzieło – osoba zlecająca wykonanie dzieła i osoba wykonująca dzieło.
  • Określenie przedmiotu umowy o dzieło – warunkiem zaistnienia umowy o dzieło jest określenie w umowie dzieła, jakie ma wykonać przyjmujący zamówienie. Dziełem może być dowolna rzecz, utwór (np. program komputerowy). Dzieło może mieć także charakter działalności twórczej – więc niematerialnej (np. nauczenie określonej umiejętności czy przeszkolenie do zawodu lub osiągnięcie ustalonego rezultatu). Natomiast materialny rezultat umowy powinien być z góry określony (uszycie ubrania, remont budynku, naprawa powierzonej rzeczy, sporządzenie bilansu, wykonanie zdjęć, stworzenie programu komputerowego, witryny internetowej).
  • Wynagrodzenie – wysokość wynagrodzenia powinna być określona w umowie, choć niekoniecznie kwotowo, zamiast tego mogą znaleźć się tam wskazówki do określenia wynagrodzenia po zakończeniu pracy, wskazówki te miałyby określić, czego spodziewa się zamawiający i za co mógłby zapłacić wyższe wynagrodzenie, a co będzie odpowiadało za to, że wykonawca otrzyma znacznie niższe wynagrodzenie.
  • Określenie terminów rozpoczęcia i zakończenia wykonywania dzieła – konkretnie wskazana data, do której należy ukończyć dzieło.
  • Podpisy obu stron umowy – zlecającego i przyjmującego zlecenie wykonania dzieła.

 Czytaj też: Umowa zlecenie stanie się umową o pracę?

cdr.gov.pl/wikipedia.org/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023