O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-03-2022

Autor: Jacek Podgórski

UE wyklucza siedem rosyjskich banków z systemu SWIFT 

SWIFT banki rosyjskie

UE wyklucza siedem rosyjskich banków, w tym drugi największy bank VTB, z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT.

Unia Europejska daje im 10 dni na dokończenie otwartych w SWIFT operacji – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej. Jest to jeden z kluczowych elementów wspólnotowych sankcji gospodarczych wymierzonych w rosyjskiego agresora. 

Banki wykluczone z systemu SWIFT

Według Reutersa Unia Europejska zdecydowała o wykluczeniu siedmiu rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Chodzi o drugi co do wielkości rosyjski bank VTB, a także Otkrytije, Nowikom, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank i VEB.

Banki te będą miały 10 dni na dokończenie otwartych w SWIFT operacji.

Jak podano, zarówno największy rosyjski bank Sberbank, jak i Gazprombank nie zostały wpisane na listę wykluczonych banków, ponieważ za ich pośrednictwem dokonywane są płatności za rosyjską ropę i gaz, które kraje członkowskie UE nadal kupują, mimo ataku Rosji na Ukrainę.

Zakaz wejdzie w życie dziesiątego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE i będzie miał również zastosowanie do każdej osoby prawnej, podmiotu lub organu z siedzibą w Rosji, których prawa własności należą bezpośrednio lub pośrednio w ponad 50 proc. do wyżej wymienionych banków.

Czy jest SWIFT?

System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa służąca do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum ulokowane jest w Brukseli i podlega unijnemu prawodawstwu. Za jej pośrednictwem wysyłany jest bankowy odpowiednik wiadomości e—mail. System oferuje możliwość wysłania wystandaryzowanej informacji dotyczącej transakcji między eksporterami i importerami. Celem jego istnienia jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia oraz automatyzacja przelewów. Rola systemu SWIFT ma charakter czysto informacyjny – nie rozlicza transakcji pieniężnych.

Według prezes Centralnego Banku Rosji Elwiry Nabiulliny, Rosja dysponuje krajowym zamiennikiem systemu SWIFT. Nabiullina powiedziała, że "wszystkie banki w Rosji wypełnią swoje zobowiązania, a wszystkie środki na ich rachunkach są zabezpieczone".

Jak wyjaśnili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, rosyjski alternatywny system rozliczeń SPFS obsługuje ok. 20 proc. płatności w Rosji, działa jednak tylko w systemie krajowym i nie jest gotowy do obsługi płatności międzynarodowych. Zdaniem ekspertów brak dostępu do SWIFT skłoni Moskwę do rozbudowy rosyjskiego systemu SPFS i rosyjsko-chińskiego systemu płatności CIPS. 

Czytaj także: Bosak apeluje: Wzywamy UE do tego, aby odciąć Rosję od SWIFT

PAP/fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2023