O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-05-2021

Autor: Monika Faber

Kredyt rolniczy na rozwój gospodarstwa

Kredyt rolniczy

Aby prowadzić prężnie rozwijającą się działalność rolniczą w tak szybko zmieniającym się świecie, rolnicy i sadownicy muszą nie raz inwestować spore sumy pieniędzy w rozbudowę swoich gospodarstw oraz w nowoczesne wyposażenie, między innymi maszyny rolnicze i inne urządzenia ułatwiające pracę. Wychodząc na przeciw ich potrzebom wiele banków umożliwia wzięcie różnego rodzaju kredytów rolniczych, w tym kredytów gotówkowych na dowolny cel, aby wspomóc rozwój nowoczesnego rolnictwa w naszym kraju.

Rolniczy kredyt gotówkowy

Aby zrealizować zakup maszyny rolniczej, rolnik może skorzystać z dwóch podstawowych typów kredytów:

• kredyt gotówkowy dla osób indywidualnych
• kredyt rolniczy przeznaczy na zakup środków trwałych

Wybierając tradycyjny kredyt gotówkowy rolnik ma możliwość szybko otrzymać środki na dowolny cel. Kredyty rolnicze natomiast, to kredyty dostosowane to specjalistycznych potrzeb rolników. Jeśli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy, to zanim wybierzesz konkretny bank skorzystaj z porównywarki kredytów, takiej jak ta na TotalMoney, znajdziesz ją TUTAJ.arimr wsaprcie ryby 2

Kredyty referencyjne i konsolidacyjne

Niektóre wyspecjalizowane banki w Polsce w ofertą dla osób prowadzących działalność rolniczą oferują także między innymi kredyty referencyjne i konsolidacyjne. Kredyty referencyjne realizowane są zazwyczaj z pomocą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest to kredyt, którego koszty są ograniczone do minimum, aby maksymalnie wspomóc rolników w potrzebie. Jest to kredyt dla osób fizycznych, prowadzących działalność rolniczą. Jest to z założenia kredyt inwestycyjny, który może być przeznaczony na zakup środków trwałych, zakup gruntów rolnych oraz realizację inwestycji w ramach wielu programów branżowych.

Kredyt konsolidacyjny z kolei umożliwia spłatę innych zadłużeń, i zapobiega wpadnięciu w spiralę długów, która dla każdej osoby prowadzącej własną działalność, także rolniczą, może skończyć się tragicznie. Prowadzenie gospodarstwa często łączy się z potrzebą zaciągania kredytów na rozwój działalności lub zakup sprzętu. Spłacanie kilku różnych rat okazuje się często kłopotliwe, wtedy właśnie dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego który pozwala zamienić kilka rat w jedną.

Kredyt hipoteczny dla rolnika

Tradycyjne kredyty hipoteczne dla osób indywidualnych są zazwyczaj zaciągane na budowę lub zakup nieruchomości. Rolnicy mogą się także ubiegać o kredyty hipoteczne dla osób z działalnością gospodarczą, jednak tylko nieliczne banki w Polsce, głównie te spółdzielcze, oferują taką opcję dofinansowania. Pozytywne przejście oceny zdolności kredytowej przy tego rodzaju kredytu jest dużo bardziej skomplikowane. Rolnik ubiegający się o kredyt hipoteczny musi mieć dobrą historię kredytową w BIK-u oraz odpowiednie zabezpieczenie. Fundusze z takiego kredytu mogą zostać przeznaczone na zakup gruntów rolnych lub rozbudowę gospodarstwa.

Inne nietypowe kredyty rolnicze

Niektóre banki specjalizujące się w kredytach dla osób prowadzących działalności gospodarcze oferują też specjalne kredyty o które obiegać się mogą tylko osoby prowadzące gospodarstwo. Są to między innymi kredyty klęskowe, kredyty na zakup zwierząt hodowlanych oraz pasz dla nich, na zakup nawozów, oraz specjalne kredyty na zakup urządzeń i maszyn rolniczych. Niestety, banków oferujących takie usługi jest niewiele, więc większość gospodarzy sięga zazwyczaj po tradycyjne kredyty gotówkowe, które można wykorzystać na dowolny cel - warunki spłaty często jednak nie są aż tak korzystne jak mogłyby być przy kredytach rolniczych.

swiatrolnika.info 2023