O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-03-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport mięsa z USA będzie wspierany przez słaby dolar

Eksport mięsa

Najnowsza prognoza CoBanku wskazuje, że po trudnej sytuacji walutowej w 2020 r., eksport mięsa z USA skorzysta osłabieniu dolara amerykańskiego w 2021 r. Słabszy dolar sprawia, że ​​amerykańskie produkty rolne są zwykle bardziej konkurencyjne na światowym rynku eksportowym. Oprócz waluty, inne czynniki stojące za sukcesem eksportu z USA w 2021 r. obejmują mniej zakłóceń w amerykańskich zakładach przetwórstwa mięsnego, odbicie globalnego popytu na usługi gastronomiczne i tendencję wzrostową w imporcie mięsa i drobiu do Chin.

Eksport mięsa z USA wzrośnie dzięki słabemu dolarowi

Wartość dolara amerykańskiego znacznie spadła od marca 2020 r. i oczekuje się, że w 2021 r. wystąpi umiarkowana deflacja. Słabszy dolar sprawia, że ​​amerykańskie produkty rolne są zwykle bardziej konkurencyjne na światowym rynku eksportowym. Najnowsza prognoza CoBanku mówi, że nawet jeśli nie wszystkie surowce rosną w eksporcie, to oczekuje się, że eksport mięsa wzrośnie w ciągu najbliższych 10 miesięcy, a słaby dolar będzie go wspierał.

Podstawowe czynniki, takie jak taryfy i warunki pogodowe w kluczowych regionach rolniczych, często determinują dynamikę rynku i nie należy ich lekceważyć.

– ostrzega CoBank.

Tanner Emke, menedżer ds. wymiany wiedzy w CoBank oczekuje, że po trudnej sytuacji walutowej w 2020 r., eksport mięsa z USA skorzysta na umiarkowanym wietrze napędzanym osłabieniem dolara amerykańskiego w 2021 r. Perspektywa umocnienia dolara australijskiego i euro powinna uczynić w tym roku największymi beneficjentami eksportu wołowiny i wieprzowiny z USA.

Oprócz waluty, inne czynniki stojące za sukcesem eksportu z USA w 2021 r. obejmują mniej zakłóceń w amerykańskich zakładach przetwórstwa mięsnego, odbicie globalnego popytu na usługi gastronomiczne i tendencję wzrostową w imporcie mięsa i drobiu do Chin.

Hodowla norek ma zniknąć z Polski za wszelką cenę. Komentuje Ewa Zajączkowska-Hernik

Eksport mięsa z Hiszpanii wzrósł w styczniu o 79%

W Hiszpanii eksport mięsa wzrósł w styczniu o 79%, Eksport miesa dzięki zwiększonemu popytowi na wieprzowinę w Chinach. Z wyjątkiem eksportu wołowiny, który zmniejszył się o 43% w porównaniu ze styczniem 2020 r., nastąpił znaczący wzrost eksportu każdego rodzaju mięsa wyprodukowanego w Hiszpanii: wieprzowina wyniosła 202102 tony (+ 89%), jagnięcina i kozie - 1110 ton (+ 63%) i drób - 7020 ton (+ 7%).

Chiny zaimportowały z Hiszpanii 166 605 ton mięsa (głównie wieprzowiny), co oznacza wzrost o 124% w porównaniu do stycznia ubiegłego roku, co podsyciło oczekiwania hiszpańskich eksporterów. Kolejne są Filipiny (11 159 ton), a w styczniu głównym odbiorcą hiszpańskiej wołowiny była Indonezja. Katar wspierał eksport mięsa baraniego, a Republika Południowej Afryki była głównym odbiorcą drobiu, jak wynika ze statystyk opublikowanych przez Hiszpański Urząd ds. Handlu Zagranicznego Zwierząt (CEXGAN).

Chiny niedawno zgłosiły skok cen wieprzowiny (w tym 4% wzrost kontraktów terminowych na wieprzowinę na giełdzie Dalian Mercantile Exchange) z powodu wybuchu ASF w stadzie świń. Według agencji Reuters nowe szczepy afrykańskiego pomoru świń wpłynęły na produkcję w gospodarstwach hodowlanych w Chinach w ubiegłym miesiącu. Na razie analitycy spodziewają się, że ceny wieprzowiny na rynku chińskim pozostaną wysokie. Hiszpania jest jednym z głównych dostawców na rynku chińskim i może zwiększyć swoją obecność ze względu na zakaz nałożony przez Pekin na niemiecką wieprzowinę.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023