O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Edward Siarka: popyt na drewno będzie rósł o 30 procent rocznie

drewno

Wiceminister Klimatu i Środowiska Edwarda Siarka przyznał, że popyt na drewno będzie rósł o około 30 proc. rocznie. To będą poważne wyzwania dla tej branży – dodał Siarka.

Ile drewna sprzedają lasy?

Podczas Kongresu 590 w Warszawie wiceminister Klimatu i Środowiska Edwarda Siarka omawiając wzrost cen drewna stwierdził, że podwyżki dotyczą tylko 20 procentowej puli drewna w ramach tych 40 mln [metrów sześciennych – red], które lasy sprzedają rocznie.

"W 80 proc. drewno w Polsce jest sprzedawane na portalu w systemie ofertowym, czyli dla stałych klientów. Przykładowo cena drewna sosnowego na rynku jest w granicach 250-260 zł, ale to samo drewno, ten sam metr sześcienny sprzedany w systemie aukcyjnym kosztuje 800 zł" – tłumaczył Siarka.drewno popyt ceny

Gigantyczny popyt

Według ministra, w okresie popandemicznym jest bardzo duże zapotrzebowanie na drzewo, co jego zdaniem jest związane z ograniczeniami na rynku amerykańskim, rosyjskim i z wielkim zapotrzebowaniem na drewno.

"Ta pula 20 proc. została bardzo wywindowana i dotknęła szeregu branż, które z tej puli korzystały. Natomiast cały obszar tych dużych przedsiębiorców – papierników i wielkich zakładów w Polsce, one korzystają z tej puli 80 procentowej, gdzie sprzedaje się ponad 30 mln metrów sześciennych (…) i oni kupują po tych cenach stałych" – mówił Siarka.

Co z cenami drewna?

Minister pytany o ceny drewna w "puli stałej – 80 proc." podkreślił, że "ceny drewna, które mieliśmy w tym roku odchodzą do historii".

"To na pewno będzie inna cena. Ona chociażby musi uwzględnić element inflacji" – powiedział Siarka.

Dodał też, że rządowi będzie zależało na zatrzymaniu drewna w Polsce i przerabianiu go w kraju, a nie w postaci kłód wyjeżdżał na rynek niemiecki, czy chiński. Jednocześnie zastrzegł, że jeżeli chodzi o regulacje dotyczące rynku drewna polskie władze mają ograniczone możliwości z uwagi na wspólny rynek europejski.
Siarka powiedział też, że popyt na drewno będzie rósł około 30 proc. rocznie i Polska będzie mogła je pozyskać jedynie z rynków zewnętrznych.

"Ale to się wiąże z kolejnymi ograniczeniami, ponieważ na tym rynku zewnętrznym również zachodzą takie zjawiska, które są dla nas niekorzystne jeżeli chodzi o przeróbkę drewna. To są ograniczenia, które wprowadza Rosja, Stany Zjednoczone i dokumenty unijne. To będą poważne wyzwania dla tej branży" – powiedział Siarka.

Czytaj także: Drewno towarem deficytowym w Niemczech. Rynek drenują Amerykanie i Chińczycy

swiatrolnika.info 2023