O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Czas pracy pracownika sezonowego – normy i ogólny wymiar

Czas pracy pracownika sezonowego

Czas pracy pracownika sezonowego nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Inaczej wygląda czas wykonywania umowy zlecenia. W tym przypadku umowa może albo wskazywać jedynie ramy czasowe prowadzenia zlecenia, albo też ustalać godziny, w których zlecenie może być prowadzone. Jeżeli umówiono się na określone wynagrodzenie godzinowe, to w ramach tych godzin zleceniobiorca ma prawo do świadczenia pracy.

Zasady w pracy

Rolnik może ustalić, że praca rozpoczyna się w określonym miejscu innym niż gospodarstwo (np. na oddalonym odCzas pracy pracownika sezonowego przerwy gospodarstwa polu). Taki warunek powinien być wskazany w regulaminie pracy, a zatem powinien być znany pracownikowi z chwilą zawierania umowy. Czas pracy pracownika sezonowego należy liczyć od momentu stawienia się pracownika w godzinach ustalonych jako czas pracy. Tak samo czasu dojazdu do pracy (do siedziby – do gospodarstwa) nie zalicza się do czasu pracy. Jeżeli natomiast pracodawca po stawieniu się pracowników w gospodarstwie rozdysponowuje ich w określony sposób, to czas przejazdu lub przejścia z gospodarstwa na pole (do szklarni itp.) powinien być wliczany do czasu pracy. Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za ten okres, tak samo w przypadku, gdy praca wymaga działań wstępnych (np. przygotowania sprzętu).

Czas pracy pracownika sezonowego

Czas pracy pracownika sezonowego nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (okres ten może być wydłużany, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy). Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. W każdej dobie pracownik ma prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ponadto pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Każdy pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15  minut, wliczanej do czasu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin. 

Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Dodatkowo, pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Umowa zlecenie

Czas pracy pracownika sezonowego na umowę zlecenie wygląda inaczej. W tym przypadku umowa może albo wskazywać jedynie ramy czasowe prowadzenia zlecenia, albo też ustalać godziny, w których zlecenie może być prowadzone. Jeżeli umówiono się na określone wynagrodzenie godzinowe, to w ramach tych godzin zleceniobiorca ma prawo do świadczenia pracy. 

Czytaj także: Pracownicy w rolnictwie – ilu ich właściwie jest?

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023