Talk icon

Informacje

07-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Afera Fipronil – podejrzany skazany na trzy lata więzienia

Fipronil

Cztery lata po skandalu dotyczącym trującego środka Fipronil w kurzych jajach, jeden z głównych podejrzanych w Belgii został skazany na trzy lata więzienia, z czego dwa lata wyroku zostały zawieszone. Z powodu skandalu latem 2017 r. miliony jajek dostarczonych w całej UE musiały zostać zniszczone, w tym w Niemczech. Setki ferm drobiu zostały tymczasowo zamknięte, zwłaszcza w Belgii i Holandii.

Fipronil – skandal doczeka się finału?

Skazany 49-letni mężczyzna rozprowadzał „cudowne lekarstwo” na roztocza drobiu, który jest szeroko rozpowszechniony w kurnikach. Jednak produkt nielegalnie zawierał truciznę fipronil, którą następnie wykryto w jajach.

Fipronil jest zatwierdzony jako środek do zwalczania szkodników, ale nie do produkcji żywności. Trucizna jest uważana za szkodliwą dla zdrowia. Jednak ilości wykryte w tym czasie były w większości stosunkowo niewielkie.

Pierwszy podejrzany przypadek został ujawniony w Belgii w czerwcu 2017 r. Władze zostały ostro skrytykowane, ponieważ informacje zostały przekazane do innych krajów UE za pośrednictwem europejskiego systemu szybkiego ostrzegania kilka tygodni później. W trakcie śledztwa stało się jasne, że toksyczny środek był używany miesiące, jeśli nie lata wcześniej.

Fipronil – sektor drobiarski nie odwoła się od orzeczenia sądu

Fipronil bardzo niebezpieczny dla ludzi

Fipronil to organiczny związek chemiczny, fipronil pochodna fenylopirazolu. Jest składnikiem insektycydów (głównie przeciwko karaluchom, komarom, szarańczom, kleszczom i pchłom). Zastosowanie fipronilu obejmuje cztery główne obszary: ochronę roślin uprawnych i ozdobnych przed owadami i roztoczami roślinożernymi, zwalczanie szkodników w miastach, zastosowania weterynaryjne, zastosowania w hodowli zwierząt domowych i bydła oraz w hodowli ryb.

Sam związek, jak i produkty jego degradacji, wykazują bardzo silnie działanie toksyczne już w niewielkich ilościach, zarówno wśród owadów, organizmów wodnych, jak i niektórych ptaków lądowych (przepiórki, bażanty). Istnieją zgłoszone przypadki zatrucia fipronilem u siedmiorga osób. Głównymi objawami zatrucia były: wymioty, pobudzenie i napady padaczkowe.

Fipronil nie jest dopuszczony do użytku w branży żywnościowej – w najgorszym wypadku mógłby on wywołać u konsumentów uszkodzenia wątroby, trzustki czy nerek. Choć układ odpornościowy osób dorosłych powinien poradzić sobie z substancją, sprawa zupełnie inaczej wyglądała w przypadku dzieci – stąd duże poruszenie w mediach w tamtym czasie.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023