O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zełenski: Wyeksportowaliśmy pierwszy milion ton zboża

Zełenski

Prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina wyeksportowała ze swoich portów na Morzu Czarnym pierwszy milion ton zboża.

Warto przypomnieć, że od prawie miesiąca zawarto porozumienie umożliwiające wznowienie tego eksportu. Jak powiedział Zełenski wysłano 44 statki ze zbożem do 15 krajów. Ukraina otrzymała już zamówienia na dalsze 70 dostaw. Docelowo władze w Kijowie chcą zwiększyć eksport do 3 mln ton miesięcznie.

Eksport zboża z Ukrainy przyśpiesza

"Ukraińskie zboże oraz przywrócenie naszych dostaw na światowe rynki umożliwi uniknięcie chaosu na tych rynkach, złagodzenie kryzysu żywnościowego i zapobieżenie katastrofalnym niedoborom" – podkreślił Zełenski.

Dodał, że eksport żywności umożliwi też Ukrainie stworzenie nowych miejsc pracy i zapewnienie przeprowadzenia kampanii zasiewów w 2023 r. W sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem o łącznej wadze 45 tys. ton.

To rekordowa liczba od początku agresji Rosji w lutym. Od marca Ukraina wywiozła przez porty na Dunaju (Reni, Izmaił, Ust-Dunajsk) ponad 4 mln ton zboża. Władze ukraińskie starają się zwiększać przepustowość tych portów jako alternatywnej trasy w związku z rosyjską blokadą wojskową głównych portów na Morzu Czarnym.

Zełenski o zagranicznych partnerach

Zełenski oświadczył, że "za zapobieżenie jakimkolwiek rosyjskim prowokacjom i zakłóceniom eksportu odpowiedzialni są całkowicie nasi partnerzy".

Jak poinformowała agencja Ukrinform do 25 sierpnia br ukraińscy rolnicy zebrali 25,3 mln ton zbóż.  „Dynamika wzrostu jest istotna. O ile w marcu nasze porty były w stanie eksportować tylko 16,5 tys. ton produktów rolnych, to już w lipcu ten wskaźnik wynosił ok. 1,4 mln ton” – powiedział minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

Jego zdaniem przy odpowiednim poziomie inwestycji i modernizacji tych portów, możliwe jest zwiększenie ich przepustowości do 25 mln ton rocznie.

Do lipca, jak przypominają media, dostęp do portów na Dunaju możliwy był tylko przez rumuński Kanał Sulina. Po odzyskaniu przez Ukrainę Wyspy Węży na Morzu Czarnym, otwarła się jeszcze jedna droga – przez Kanał Bystre.

Czytaj również: Małżeństwo rolników zastrzelone przez Rosjan. Mąż z kulą w głowie…

PAP/fot. facebook.com/zelenskiy.official

swiatrolnika.info 2023