O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Surowce na okupowanych terenach są warte 12 bln dolarów

Surowce

Kanadyjska firma analityczna SecDev wskazuje, że ukraińskie surowce  na okupowanych terenach są warte 12 bilionów dolarów.

Wartość wszystkich złóż surowców kopalnych Ukrainy można ocenić na ok. 26 bilionów USD – szacują analitycy SecDev, podkreślając, że „Rosja próbuje obniżyć znaczenie Ukrainy i na stałe ją zdestabilizować oraz podważyć rzetelność tego kraju jak partnera ekonomicznego Europy i innych krajów świata”.

Co dalej z ukraińskimi surowcami?

„Im dłużej trwa wojna, tym większe prawdopodobieństwo, że Rosja uniemożliwi Ukrainie (utrzymanie) statusu +supermocarstwa+ w dziedzinach takich jak surowce i rolnictwo”, a to przełoży się na wyższe ceny i „podważy przejście na energie odnawialne” - napisano w raporcie, zwracając uwagę, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się na zaatakowanie Ukrainy nie tylko z powodu osobistych przekonań czy fiksacji – w działaniach Rosji widać też przyczyny ekonomiczne.

Poza tym, że Ukraina jest jednym z najważniejszych eksporterów rolniczych, kraj ten ma złoża 117 ze 120 najczęściej używanych w przemyśle surowców i to właśnie dostrzega Rosja. „Ukraina ma największe złoża uranu w Europie. (Ma też) drugie co do wielkości złoża rudy żelaza, tytanu i manganu oraz trzecie co do wielkości zasoby gazu łupkowego” – wskazali analitycy SecDev, podkreślając, że Rosja będzie starała się przynajmniej ograniczyć ukraińskie zdolności wydobycia i produkcji, a z czasem zacząć przejmować produkcję i dochody z ukraińskich zasobów.

Surowce

Surowce przejęte przez Rosjan

Rosyjski atak na Ukrainę służy gospodarczo również Chinom i – jak wskazują autorzy raportu – Europa przygotowywała się do przejścia w 2022 r. na import m.in. litu z Ukrainy, by zastąpić chińskie dostawy. Również przed początkiem rosyjskiej okupacji Krymu, w 2013 r., europejskie firmy szukały ukraińskich partnerów, by zastąpić nimi chińskich producentów. Chiny pozostają źródłem 98 proc. dostaw metali ziem rzadkich dla Europy.

Warto przypomnieć, że 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. W odpowiedzi UE przyjęła drugi pakiet sankcji. W jego ramach prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostali objęci zamrożeniem aktywów w UE. Wprowadzono zakaz sprzedaży, dostaw, transferu lub eksportu do Rosji określonych towarów i technologii w rafinacji ropy. Zakazano również sprzedaży wszystkich samolotów, części zamiennych i wyposażenia rosyjskim liniom lotniczym.

Trzeci pakiet zakazał transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, przelotów nad przestrzenią powietrzną UE i dostępu do lotnisk UE rosyjskim przewoźnikom. Wykluczono kilka rosyjskich banków z systemu SWIFT, zakazano też dostarczania Rosji banknotów euro. W kolejnym pakiecie zakazano transakcji z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi, importu stali, nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym, z wyjątkiem energii jądrowej i transportu produktów energetycznych, eksportu dóbr luksusowych do Rosji. Piąty pakiet objął surowce. Zabrania zakupu i importu węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub są z Rosji eksportowane, począwszy od sierpnia 2022 r.

Czytaj również: Rosyjska firma nielegalnie przejęła majątek ukraińskiego holdingu

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023