O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Rosja zezwoli na eksport zboża? MSZ Ukrainy: Jesteśmy bliscy porozumienia

eksport zboża

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba przyznał, że Ukraina jest bliska zawarcia porozumienia z Rosją, by ta zezwoliła na bezpieczny eksport zboża.

Transport zboża od końca lutego uniemożliwia rosyjska inwazja i blokada portów nad Morzem Czarnym. W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika “El Pais” stwierdził, że stanowisko władz rosyjskich powinno ulec zmianie, z powodu relacji z państwami afrykańskimi i azjatyckimi, narażonymi na niedobory żywności.

Eksport zboża zostanie odblokowany?

Minister wyjaśnił, że Ukraina i Rosja są w końcowej fazie rozmów, by odblokować eksport zboża i brakuje jedynie gwarancji Moskwy, że nie dojdzie do ataków rosyjskiej floty wojennej na transporty kierowane przez Morze Czarne.

,,Jesteśmy o dwa kroki od porozumienia z Rosją. Obawy o bezpieczeństwo związane ze stanowiskiem Rosji muszą zostać rozwiane. (…) Teraz wszystko zależy od Rosji” – powiedział Kułeba.

Zaznaczył, że stanowisko władz rosyjskich powinno ulec zmianie, a polityka “gry głodem” musi zostać porzucona przez Kreml z powodu relacji z państwami afrykańskimi i azjatyckimi.

,,(Rosjanie) chcą im pokazać, że zabiegają o ich uratowanie od niedoboru żywności” – stwierdził szef MSZ Ukrainy, podkreślając, że jego kraj jest już gotowy do wysyłania zbóż na rynki międzynarodowe.

,,Jesteśmy w tej samej łodzi, co państwa desperacko oczekujące, że wyślemy im nasze zboże, ponieważ także i my jesteśmy zdesperowani, aby je eksportować” – powiedział Kułeba, wskazując, iż dotychczasowe blokowanie tych transportów przez Moskwę służyło osłabianiu ukraińskich finansów.

eksport zboża

Europa zakładnikiem rosyjskiego gazu

Minister sceptycznie odniósł się do możliwości zastąpienia krajów UE przez Indie i Chiny jako odbiorców rosyjskich paliw. Wskazał na niewielką liczbę rurociągów biegnących do tych państw, a także na fakt, że dostawy morskie rosyjskich paliw były dotychczas realizowane przy większościowym udziale państw z Europy.

,,Chiny oraz Indie chcą zyskać na lukratywnych ofertach Rosji, ale istnieje pytanie czy Europa chce być wciąż zakładnikiem rosyjskiego gazu i ropy naftowej” – dodał Kułeba.

Podkreślił, że nadszedł czas, aby każdy z rządów podjął decyzję czy woli być po stronie demokracji, czy tyranii reprezentowanej przez Rosję. 

Czytaj też: Kosiniak–Kamysz apeluje o unijne korytarze dla ukraińskiego zboża

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023