O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Europa dała Putinowi potężną broń. Eksperci: ,,Sama jest sobie winna”

Europa

Eksperci nie mają złudzeń. Europa potrzebuje Rosji i jej zasobów energetycznych. Bez rosyjskiego gazu ma ogromny problem. Czy można było tego uniknąć?

,,Winą za kryzys energetyczny należy obarczyć samą Europę, bo przez lata ignorowała potrzebę dywersyfikacji źródeł energii” – uważają belgijscy eksperci cytowani przez dziennik „Het Nieuwsblad”. Jak mówi profesor Thijs Van de Graaf, ,,zbyt mocno uzależniliśmy się od taniego rosyjskiego gazu”.

Putin otrzymał od Europy potężną broń

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę praktycznie cała Europa zmaga się z rekordowo wysokimi cenami energii elektrycznej, które nieprzerwanie biją kolejne rekordy. „Putina używa gazu jako broni” – ocenia dziennik „Het Nieuwsblad”.

Eksperci, z którymi rozmawiali dziennikarze belgijskiej gazety twierdzą, że w dużej mierze to kraje Unii Europejskiej są same sobie winne obecnej sytuacji. Dlaczego?

„Możemy winić Putina (prezydenta Rosji Władimira Putina), czy też francuskie problemy z elektrowniami atomowymi, ale wina leży głównie po naszej stronie” – twierdzi profesor Van de Graaf, cytowany w dzienniku.

Europa

Europa powinna znaleźć inne źródła energii

„Jako Europa bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innej sytuacji, gdybyśmy wystarczająco zdywersyfikowali nasz import gazu, szukali wystarczającej liczby innych dostawców na rynku światowym” – wskazuje naukowiec. Dodaje, że mimo takich sygnałów jak aneksja Krymu przez Rosję, czy też zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych MH17, zależność od rosyjskiego gazu jeszcze bardziej wzrosła.

„Nie byliśmy dostatecznie świadomi, że powinniśmy nie tylko stać się mniej zależni od Rosji, ale także, że powinniśmy być bardziej oszczędni, np. lepiej ocieplać nasze domy” – wskazuje na łamach „Het Nieuwsblad” ekspert ds. energii Bram Claeys z think tanku RAP.

Rozmówcy gazety w jednym są zgodni – im mniej gazu będą potrzebować kraje Unii Europejskiej, tym mniejsza będzie możliwość manipulowania przez Putina cenami tego surowca. Dlatego – zdaniem Van de Graafa – konieczne jest nie tylko budowanie drogich terminali na gaz skroplony, ale także inwestowanie w energię odnawialną.

Czytaj również:Filip Cegłowski: Ceny gazu są dla CERRADu zabójcze

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023