O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Brak opadów i susza. Rolnicy ukraińscy stoją przed kolejnym wyzwaniem

susza

Susza to kolejne wyzwanie, jakiemu muszą sprostać ukraińscy rolnicy. Na większości terytorium obserwuje się suszę glebową. 

Ukraińscy rolnicy pracują w trudnych warunkach stanu wojennego. Niestety nie jest to jedyne wyzwanie, jakim muszą sprostać. Na większości terytorium kraju obserwuje się suszę glebową oraz niewystarczające opady. Wszystko to spowodowało pogorszenie warunków formowania plonu, które w zależności od regionu może zmniejszyć się o 20-40%.

Wojna na Ukrainie

FAO ocenia, że w wyniku wojny na Ukrainie szkody wyrządzone sektorowi rolnemu wynoszą około 4-6 miliardów dolarów. Wołodymyr Zełenski ostrzegł na Twitterze, że w związku z rosyjską inwazją tegoroczne zbiory na Ukrainie są zagrożone i mogą być dwa razy mniejsze. Wcześniej premier Ukrainy Denys Szmyhal prognozował, że tegoroczne zbiory zboża i roślin oleistych wyniosą na Ukrainie 70 proc. ubiegłorocznych wskaźników. 

Niestety wojna to nie jedyny problem ukraińskich rolników. Na polach obserwowana jest susza glebowa i znaczący brak opadów.

susza Ukraina

Susza to kolejne wyzwanie dla ukraińskich rolników

Ukraińscy rolnicy pracują w trudnych warunkach stanu wojennego. Obecnie kolejnym wyzwaniem dla sektora rolnego stała się susza. Na większości terytorium Ukrainy obserwuje się suszę glebową lub niewystarczające opady. Doprowadziło to do pogorszenia stanu upraw rolnych, zwłaszcza kukurydzy. 

Z ankiety, jaka została przeprowadzona wśród rolników uczestniczących w Ogólnoukraińskiej Radzie Rolnej (VAR) wynika, że niewystarczająca wilgotność gleby, spowodowana brakiem opadów i najwyższymi temperaturami w miesiącach letnich, spowodowała pogorszenie warunków formowania plonu, które w zależności od regionu może zmniejszyć się o 20-40%.

Andrii Kapritsa, szef Flora A.A. FG, zajmującego się uprawą zbóż i roślin oleistych, mówi, że susza jest bardzo odczuwalna na uprawach kukurydzy i słonecznika od dawna. Można przewidywać, że ograniczenie zbiorów kukurydzy i słonecznika wyniesie co najmniej 30%, na niektórych obszarach nawet 40%. Ze względu na niedostateczną wilgotność gleby rolnicy ukraińscy nie mogą rozpocząć siewu rzepaku ozimego. Rzepak zwykle wysiewany jest pod koniec sierpnia, ale ze względu na warunki pogodowe rolnicy są zmuszeni odłożyć siew na czas nieokreślony, w zależności od opadów. 

Przeczytaj też: Ukraińscy rolnicy palą pola uprawne, by Rosjanie nie ukradli zboża

agravery.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023