O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Pożar Puszczy Noteckiej. To już 30 lat po tragedii

Pożar Puszczy Noteckiej

Pożar Puszczy Noteckiej był jednym z największych pożarów lasów w powojennej Europie. 30 lat temu, 10 sierpnia 1992 r. rozpętało się prawdziwe piekło.

W pożarze spłonęło blisko 5 300 hektarów lasu, a z ogniem walczyło ponad 1200 osób. Dziś, 30 lat po tych wydarzeniach, wspominamy tragedię, ale i wielkość ludzkiego wysiłku. Pożar, z jakim przyszło się zmierzyć 30 lat temu, wiele wszystkich nauczył. Wnioski wyciągnęli leśnicy, kolejarze i strażacy.

Pożar Puszczy Noteckiej

To był gorący dzień, termometry pokazywały ponad 38 kresek, o godz. 16.27 zaczęła palić się Puszcza Notecka. Przyczyną pożaru były iskry sypiące się z uszkodzonych hamulców pociągu jadącego z Poznania do Krzyża. Pożar Puszczy Noteckiej rozprzestrzeniał się błyskawicznie, m.in. ze względu na bardzo niską wilgotność ściółki. Do godziny 19:00 płonęło już 2000 hektarów. Wtedy nastąpiła zmiana wiatru, która doprowadziła do powstania burzy ogniowej, nie do opanowania ani z lądu, ani z powietrza. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie, przeskakiwał między koronami drzew.

Podjęto decyzje o ewakuacji mieszkańców z osad leśnych i wiosek. Walka z żywiołem zakończyła się po 8 godzinach, po północy zaczął padać deszcz, który pomógł ugasić pożar. Widok spalonej puszczy na terenach nadleśnictw Potrzebowice, Wronki, Krucz, był przerażający, strawieniu uległo blisko 5300 hektarów lasu.

,,Przy pozyskaniu prawie miliona metrów sześciennych drewna w szczytowym momencie pracowało 5 tysięcy osób. Już wiosną 1993 roku przystąpiono do prac odnowieniowych. Plan odnowienia pożarzyska został sporządzony przez zespół leśników i zakładał udział wszystkich 18 nadleśnictw wchodzących w skład RDLP w Pile. Leśnicy z poszczególnych jednostek otrzymali mapy z wytycznymi. Podstawowym założeniem odbudowy pożarzyska była zmiana składu gatunkowego w taki sposób, aby wykorzystać jak najlepiej warunki siedliskowe. Posadzono 80 milionów sadzonek. Zmieniony został skład gatunkowy lasu, obecnie 75 proc. stanowi sosna, a pozostałe to domieszki brzozy, modrzewia, dębu i świerka. W roku 1995 zakończono proces odnowienia pożarzyska. Dzięki pracy leśników tam, gdzie 30 lat temu wszystko było spalone, rośnie nowy las” – czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Pożar Puszczy Noteckiej

Cenna nauka na przyszłość

Pożar Puszczy Noteckiej, z jakim przyszło się zmierzyć 30 lat temu, wiele wszystkich nauczył. Wnioski wyciągnęli leśnicy, kolejarze i strażacy.

,,Stworzyliśmy bardzo sprawny system ochrony przeciwpożarowej. Na terenie nadleśnictw RDLP w Pile powstała sieć monitoringu wykorzystująca kamery o wysokiej rozdzielczości. Przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną powstały zintegrowane punkty alarmowo-dyspozycyjne, w szerokim zakresie wykorzystywane są leśne mapy numeryczne i dedykowana ochronie ppoż. leśna nawigacja. W celu uniknięcia podobnych zdarzeń, w uzgodnieniu z Państwową Strażą Pożarną PKP zaczęło sukcesywnie wykonywać na większości linii kolejowych specjalne pasy ppoż. o szerokości 6-8 m. To wszystko się sprawdza i dzisiaj większość pożarów gasimy w zarodku. Jesteśmy o wiele lepiej przygotowani do walki z pożarami, niż było to 30 lat temu” – wskazują leśnicy.

Czytaj też: Pożary w UE strawiły w tym roku ponad 660 tys. hektarów

lasy.gov.pl/fot.LP

 

swiatrolnika.info 2023