O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-06-2022

Autor: Karol Pepliński

PIE: PKB Polski wzrośnie, ale gospodarkę czeka spowolnienie

PKB Polski

Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o 4,8 proc., a w 2023 roku o 3,5 proc. Polską gospodarkę czeka "lekkie spowolnienie".

Pozytywny impuls wywoła z kolei wzrost inwestycji publicznych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. PIE dodało, że średnia inflacja sięgnie w br. 13,1 proc. ze szczytem na poziomie 15,8 proc. w sierpniu. W 2023 r. inflacja spadnie średnio do 8,6 proc.

PKB Polski wzrośnie o 4,8%

Jak prognozuje PIE, w 2022 r. wzrost PKB wyniesie 4,8 proc., głównie dzięki aktywności przemysłu oraz dodatkowemu popytowi wygenerowanemu przez uchodźców. W drugiej połowie roku oraz w 2023 r. wzrost gospodarczy będzie natomiast oscylować wokół 2,4-3,6 proc., głównie ze względu na wzrost cen surowców, niedobory towarów, osłabienie eksportu oraz spadające inwestycje prywatne. Pozytywny impuls wywoła z kolei wzrost inwestycji publicznych w ramach Krajowego Planu Odbudowy, co przełoży się na wzrost PKB w 2023 r. o 1 pkt. proc.

W ocenie ekspertów największym gospodarczym wyzwaniem na najbliższe dwa lata będzie wysoka inflacja. Głównym źródłem inflacji pozostaje wzrost cen żywności i energii. Wysoka pozostanie również inflacja bazowa, która opisuje ceny towarów przetworzonych oraz usług. W przyszłym roku inflacja nieznacznie spowolni i wyniesie 8,6 proc.

,,Wyraźny spadek inflacji nastąpi najwcześniej dopiero na przełomie 2023 i 2024 r." – prognozują analitycy.

Jak wynika z „Przeglądu gospodarczego PIE: lato 2022”, PKB Polski wzrośnie w 2022 r. o 4,8 proc., a w 2023 r. o 3,5 proc.

,,Średnia inflacja sięgnie w tym roku 13,1 proc. ze szczytem na poziomie 15,8 proc. w sierpniu. W 2023 r. inflacja będzie spadać i wyniesie średnio 8,6 proc., zaś w 2024 znajdzie się na poziomie ok. 4,5 proc." – wskazano.

Dodano, że niedobory pracowników sprawią, że "pomimo ogólnego spowolnienia w gospodarce, utrzyma się wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń, które w 2022 r. wyniesie średnio o 13,2 proc, zaś w 2023 r. 10,1 proc.".

PKB Polski

Stosunkowo dobre wyniki

Jakub Rybacki z PIE zwrócił uwagę, że polska gospodarka w drugiej połowie 2021 i na początku 2022 r. "szybko nadrabiała dystans do gospodarek zachodnioeuropejskich". Przypomniał, że wzrost PKB w ostatnich dwóch kwartałach wyniósł kolejno 7,6 oraz 8,5 proc., a w strefie euro było to 4,7 oraz 5 proc.

,,Dobre wyniki to w największej mierze zasługa ekspansji polskiego przemysłu oraz wysokiego popytu wewnętrznego. Jednak rosyjska inwazja na Ukrainę przyspieszy spowolnienie europejskiej gospodarki" – wskazał Instytut.

Według jego analityków PKB strefy euro w br. wzrośnie o 2,7 proc., a osłabienie koniunktury najmocniej odczują kraje południa Europy oraz Niemcy.

,,W takim otoczeniu wzrost gospodarczy w Polsce również spowolni i na koniec przyszłego roku wyniesie ok. 3,5 proc." – ocenia PIE.

Analitycy spodziewają się, że dużym problemem w nadchodzących kwartałach pozostanie inflacja, która "w ciągu najbliższych dwóch lat nie zbliży się do celu inflacyjnego NBP". W opinii PIE kluczowym zjawiskiem na rynku pracy przez najbliższe dwa lata będzie presja płacowa.

,,Wzrost wynagrodzeń w 2022 r. wyniesie średnio 13,2 proc." - prognozują analitycy. Według nich spowolnienie gospodarcze będzie miało umiarkowane przełożenie na presję płacową – "wciąż dominującym problemem są niedobory pracowników".

,,W 2023 r. wzrost wynagrodzeń dalej może oscylować w okolicach 10,1 proc. Jednocyfrowe wyniki pojawią się najwcześniej w 2024 r." – oceniono.

Eksperci wskazali, że migracja z Ukrainy rozwiąże część niedoborów na rynku pracy – osoby uciekające przed wojną to w większości kobiety oraz dzieci w wieku poniżej 18 lat.

,,Część z nich znajdzie zatrudnienie głównie w handlu oraz branżach usługowych. Spowoduje to osłabienie presji płacowej w tych branżach" – spodziewają się analitycy.

Dodali, że będzie brakować pracowników w większości gałęzi przemysłu, budownictwie czy transporcie. Skala niedoborów jest obecnie jedną z wyższych na tle państw Unii Europejskiej, "co sprzyja utrwalaniu się spirali płacowo-inflacyjnej".

Czytaj też: Najnowsze dane GUS. Wiemy ile wyniosła wartość PKB Polski

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023