O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

PIE: Elektrownie jądrowe wytwarzają energię taniej niż węglowe

Elektrownie jądrowe

Według ekspertów z PIE. elektrownie jądrowe są tańsze pod kątem wytwarzania energii od swoich węglowych odpowiedników o nawet 4 razy.

"Koszt wytwarzania energii elektrycznej w cyklu życia elektrowni jądrowych jest od 2,5 do nawet 4 razy niższy niż w przypadku elektrowni węglowych na parametry nadkrytyczne. W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr. Dla porównania, obecny koszt wyprodukowania 1 kWh z nowej elektrowni węglowej wyniósłby blisko 50 gr" - poinformował Instytut w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE.

Koszt wytworzenia energii

W zależności od wybranej w Polsce technologii i wariantu budowy, koszt za 1 kWh wahałby się od 12 gr do 17,5 gr, a węglowej blisko 50 gr. Zatem, elektrownie jądrowe są tańsze.

Dodano, że niższy koszt energii wyprodukowanej przez elektrownie jądrowe wynika głównie ze znacznie niższych kosztów paliwa (ok. 2,5-3 gr/kWh) niż w elektrowniach węglowych, dla których do cen węgla trzeba także doliczyć koszt certyfikatów emisji CO2 (łącznie 44,8 gr/kWh). "Elektrownie węglowe pozostają więc znacznie bardziej wrażliwe na czynniki o dużej zmienności" – oceniono.

Elektrownie jądrowe w Polsce

Podkreślono, że poza wyższą opłacalnością elektrownie jądrowe charakteryzują się zerową emisją bezpośrednią i bardzo niską emisją w przeliczeniu na cały cykl życia (tj. wytworzenie komponentów, proces budowy, działanie elektrowni, logistyka, rozbiórka, utylizacja odpadów) wynoszącą średnio 12 gCO2/kWh.

PIE - powołując się na Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu – przypomniał, że to taki sam wynik jak dla wiatraków na lądzie (onshore), ponad 3-krotnie niższy od fotowoltaiki instalowanej na dachach budynków (średnio 41 gCO2/kWh) i od 61 do 76 razy niższy niż dla energetyki węglowej (od 740 do 910 gCO2/kWh w całym cyklu życia dla nowych elektrowni węglowych.

"Elektrownia o charakterze jądrowym to kluczowy element polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Realizowana jest zgodnie z prawem europejskim i krajowym i wszystkimi przyjętymi harmonogramami. Nie cofniemy ani o krok" – napisała na Twitterze szefowa ministerstwa klimatu i środowiska.

Czytaj również: Ceny węgla dla energetyki większe o 38,5 proc niż przed rokiem

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023