O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-01-2022

Autor: Monika Faber

Pulpa jabłkowa – produkt uboczny przy produkcji soku jabłkowego

Pulpa jabłkowa

Pulpa jabłkowa inaczej miazga jabłkowa to produkt uboczny z produkcji soku jabłkowego lub jabłecznika. Zawiera głównie miąższ i z zewnętrzną skórkę.

Rocznie w Polsce produkuje się do 200 tys. ton klarownego soku jabłkowego, a zużywanych jest do tego około 1,5 mln ton jabłek. Pomimo faktu, że obecne technologie wyciskania soku są bardzo wydajne, to od około 12% do 20% surowca staje się produktem ubocznym, jakim jest miazga jabłkowa (pulpa jabłkowa). Ze 100 kg jabłek można uzyskać około 18,5 kg świeżej miazgi lub 4,2 kg suszonej. Pulpa jabłkowa jest też produktem ubocznym wytwarzania jabłeczników (cydrów), powstaje podczas produkcji wina owocowego i octu jabłkowego. Miazgę jabłkową można stosować przy żywieniu zwierząt.

Pulpa jabłkowa i jej rodzaje

Pulpa jabłkowa, prasowana (miazga jabłkowa, prasowana) to produkt wilgotny uzyskiwany z produkcji soku jabłkowego lub jabłecznika, zawiera głównie wewnętrzny miąższ i zewnętrzną skórkę, poddane wyciskaniu, mógł być poddany depektynizacji. Kiszoną pulpę podaje się krowom, pulpa jabłkowa które potrzebują mniej energii w dawce, tj. w II trymestrze cielności. Fizjologicznym działaniem kiszonej pulpy jabłkowej jest fakt, iż spowalnia pasaż (przesuwanie się) treści pokarmowej przez żwacz, co zwiększa czas przyswajania niezbędnych składników pokarmowych przez mikroflorę tego przedżołądka. Procentowa zawartość pulpy jabłkowej w dawce dla krów nie powinna przekraczać 20%, ponieważ może powodować keratozę (parakeratyna) błony śluzowej żwacza.

Ostatnie wyniki badań wskazują, że 30% udział kiszonej miazgi z jabłek w dawce krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej nie pogorszył ich mleczności ani składu mleka, choć najlepsze jej wykorzystanie stwierdzono przy 15% jej udziale w dawce pokarmowej. Skarmianie kiszonki zawierającej 50% pulpy pomidorowej i 50% pulpy jabłkowej, które zastąpiły w 30% siano z lucerny, nie zmniejsza wydajności mlecznej krów.

Zastąpienie śruty kukurydzianej w 33% suszoną miazgą z jabłek skutkowało uzyskaniem mleka krowiego o większej zawartości suchej masy beztłuszczowej. Jednak ilość świeżej lub marynowanej pulpy jabłkowej nie powinna przekraczać 10 kg na sztukę dziennie.

Kiszonka jabłkowa z 1,5% dodatkiem mocznika podawana owcom w ilości 11% suchej masy dawki zawierającej 0,5% mieszanki mineralnej i 0,4% siarczanu amonu, która zastąpiła częściowo siano z lucerny oraz śrutę poekstrakcyjną sojową, poprawiła jakość jagnięciny. Według badań skarmianie fermentowanej miazgi jabłkowej jest skutecznym sposobem produkcji mięsa wysokiej jakości o dłuższym okresie przechowywania oraz może poprawić rentowność wykorzystania lokalnych produktów ubocznych.

W końcowym okresie tuczu jagniąt pozytywne oddziaływanie na wydajność mają zarówno wytłoczyny suszone, jak i kiszone. W badaniach zwiększyły wydajność rzeźną, nie wpływając na udział poszczególnych wyrębów tuszy. Kiszona pulpa jabłkowa zwiększyła także u jagniąt pobieranie suchej masy, przyrosty dzienne i wykorzystanie paszy.

Pulpa może być też podawana kozom. Udział suszonej pulpy jabłkowej na poziomie 60% w dawce pokarmowej tych zwierząt nie pogorszył ich wydajności, a zwiększył strawność składników pokarmowych.

Żywienie zwierząt monogastrycznych pulpą jabłkową

W przypadku zwierząt monogastrycznych ważna jest zawartość włókna surowego w miazdze jabłkowej.

Skarmianie świń pulpą jabłkową wpływa pozytywnie na ich mikroflorę i ściany jelit, ponieważ zwiększa się wysokość i powierzchnia kosmków jelitowych, co polepsza wchłanianie składników pokarmowych.

Miazga jabłkowa może mieć właściwości detoksykacyjne, gdyż podawanie jej prosiętom żywionym w badaniach paszą skażoną deoksyniwalenolem (DON) poprawiło przyrosty, a masa wątroby nie zwiększyła się mimo obecności tej mikotoksyny. Ponadto w badaniach stwierdzono, że wyciąg z jabłek zwiększył strawność aminokwasów: izoleucyny, leucyny, lizyny, treoniny i waliny.

W żywieniu królików stosuje się suszoną pulpę jabłkową w mieszankach niskoenergetycznych jako materiał balastowy wspomagający trawienie.

Jabłka oraz produkty ich przerobu są przysmakiem w żywieniu koni, chociaż mają też znaczenie dietetyczne. Mogą być składnikiem meszu – wilgotnej paszy zawierającej np. siemię lniane, otręby pszenne, jabłka (pulpę).

W badaniach na kurczętach brojlerach skarmianie powyżej 10% suszonej miazgi jabłkowej jako zamiennika ziarna kukurydzy spowodowało wystąpienie mokrej ściółki, a efektywność żywienia zmniejszyła się ze względu na zwiększoną zawartość włókna surowego. Odnotowano istotne pogorszenie się przyrostów masy ciała, gdy ptaki otrzymywały mieszankę bez dodatku enzymów (alfa-amylazy, hemicelulazy, proteazy i beta-glukanazy). Autorzy badań podali, że w celu zmniejszenia kosztów paszy, ziarno kukurydzy można zastąpić suszoną pulpą jabłkową na poziomie 20% bez ujemnego wpływu na brojlery.

Pulpa (miazga) jabłkowa, która jest produktem ubocznym, powstającym w przetwórstwie może być stosowana w żywieniu zwierząt kiszona lub suszona. Miazga może być zamiennikiem niektórych pasz, zastępując częściowo np. sianokiszonkę lub śruty zbożowe, a nawet poekstrakcyjną śrutę sojową. Pulpa to pasza dietetyczna, ponieważ występuję w niej związki biologicznie czynne, mające pozytywny wpływ na zdrowie zwierząt. 

Czytaj też: Cameo® – polskie jabłka klubowe debiutują na rynku

 technologia.kpodr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023