O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

USDA: Kondycja upraw w Stanach Zjednoczonych coraz gorsza

USDA

Zdaniem Departamentu Rolnictwa USA (USDA) stan upraw kukurydzy i soi spada od ponad trzech tygodni i nic nie wskazuje na to, że sytuacja się poprawi.

W poniedziałkowym raporcie (opublikowanym po spotkaniu w Chicago) USDA oceniło stan i postępy upraw w Ameryce. W przypadku kukurydzy 55% powierzchni uprawnej zostało sklasyfikowane jako dobre/doskonałe, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Prawie 20 proc. zostało ocenione negatywnie, co stanowi wzrost o około 2 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Co dalej z uprawami w USA?

Zdaniem USDA stan upraw soi jest oceniany jako dobry i wynosi 57 proc, co oznacza spadek o 1 proc. w stosunku do ubiegłego tygodnia. Nasiona tej rośliny zostały ocenione jako słabe, bądź też bardzo słabe, ale wzrosły nieznacznie do 13 proc. w tym tygodniu.

Plony pszenicy jarej wynoszą 33% w sześciu największych stanach, co oznacza spadek o 21% od średniej z pięciu lat. W niedzielę 21 sierpnia 2022 r. zebrano 95% pszenicy ozimej, 2 proc. poniżej średniej pięcioletniej. Kondycję upraw pszenicy jarej oceniono na dobrym poziomie – 64 proc. Tylko 8 proc zostało ocenionych jako negatywnie, czyli o 2 proc. więcej niż w zeszłym tygodniu.

USDA

Raport USDA, a ceny zbóż

Przed opublikowaniem raportu USDA, w Chicago notowania zboża w przypadku pszenicy i kukurydzy oraz kompleksu sojowego wzrosły lekko po dobrych danych tygodniowych o wysyłkach eksportowych.  Jednocześnie skala odbicia ograniczona została przez wzrost wartości dolara, który przekroczył parytet i był najsilniejszy do euro od 20 lat. Dodatkowo zapowiadany jest gwałtowny spadek produkcji kukurydzy także w skali całej UE. Warto przypomnieć, że USDA obniżył swoje prognozy dotyczące zbiorów do 60 mln ton (najmniej od 2015 r.), co oznacza spadek o 11 mln ton w porównaniu z 2021 r.

Gwałtowna przecena wspólnej waluty sprzyja unijnemu eksportowi i pomogła w odbiciu notowań zboża, które jednak tylko w małej części zniwelowały ubiegłotygodniowe spadki.

Najnowszy raport tygodniowy FranceAgriMer na temat kondycji zasiewów obniżył ocenę francuskich uprawy kukurydzy uznanych za „dobre/doskonałe” do tylko 50 proc.. Tydzień wcześniej było to 53 proc., a w ubiegłym roku 91%. Tak niskiego poziomu ocen nie nie było od 2011 roku.

Czytaj również: MRiRW podało aktualne ceny skupu zbóż. Jest drogo

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023