O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Rdest powojowy zagrożeniem dla kukurydzy. Jak z nim walczyć

Rdest powojowy

Rdest powojowy powszechnie występuje w uprawach, przez co rośliny mogą mieć zredukowany dostęp do słońca. Na szczęście wiemy, jak pozbyć się chwastu.

Ten uciążliwy dla rolników chwast ma wyjątkowo małe wymagania dotyczące środowiska, dlatego możemy go spotkać wszędzie. Jako gatunek kosmopolityczny występuje na piaskach, w rowach, na polach. Szczególny problem może stanowić dla hodowców kukurydzy.

Kukurydza w opałach – jak chronić uprawy?

Zarówno rdest powojowy jak i kukurydza mają podobny czas kiełkowania, wypuszczając pierwsze kiełki późniejszą wiosną, z reguły w maju. Z tego względu to właśnie ta roślina najbardziej może ucierpieć w starciu z chwastem. Młode kiełki są szczególnie mało odporne na deficyt światła słonecznego.

Nie udowodniono dotychczas, jakie zagęszczenie rdestu spowoduje istotne straty. Choć przyjmuje się, że kilkanaście chwastów w metrze kwadratowym to szkodliwe zagęszczenie, niektórzy uważają, iż już dwa chwasty na takiej powierzchni może przynieść szkodę uprawom jeśli przebywają w ziemi długo.

Rdest powojowy można wytępić, stosując dobrze dobrane herbicydy. Przed kiełkowaniem roślin, rekomendowane jest użycie preparatów terbutalazyny. Może być ona łączona na przykład z petoksamidem, mezotrionem lub izoksaflutolem.

Kiedy rośliny już wejdą, można użyć innych środków chwastobójczych odpowiednich dla tego okresu. Rdest powojowy jest wrażliwy na mezotrion, nikosulfuron, 2,4-D w połączeniu z florasulamem lub mieszankę tritosulfuronu z dikambą.

Rdest powojowy

Rdest powojowy – co warto wiedzieć o chwaście?

Należy zwrócić uwagę na fakt, że rdest powojowy posiada niezwykle mocny korzeń. Rozwija się on szybko i wrasta głęboko w ziemię, zapewniając roślinie dużą oporność na niedobór wody, ale również na zabiegi spulchniające glebę przy użyciu brony. Chwast ten lubi ciepło, lecz przy zbyt wysokich temperaturach i suszy rośnie wolniej.

Rdest powojowy wyróżnia się długimi pędami, mierzącymi średnio nieco ponad metr. Mogą jednak być dwukrotnie dłuższe. Liście mają kształt jajowatego trójkąta lub są sercowato-strzałkowate. Siatka nerwacji jest dobrze widoczna. Chwast kwitnie od lipca do października. Małe biało-różowe kwiatki przekształcają się następnie w matowe, trójgraniaste owoce. Orzeszki te mogą pozostawać w glebie kilka lat, zachowując potencjał do wzrostu. Warto pamiętać, że rdest pospolity wytwarza podługowate liścienie, co już na etapie kiełka pozwala zróżnicować go z powojem polnym, który – choć podobny – liścieni nie posiada, a jeśli już takowe ma, są one szerokie, niemalże czworokątne.

Czytaj również: Tegoroczne siewy kukurydzy zostały zakończone nie bez problemów

Farmer.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023