O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Niemcy: Żniwa z powodu suszy gorsze niż przewidywano

Żniwa

Prezes DBV Joachim Rukwied stwierdził, że przez zmiany klimatyczne żniwa w Niemczech są znacznie niższe od średniej długoterminowej.

„Suche lato przysporzyło rolnikom w Niemczech ciężkiej pracy. Choć w tym roku zebrano o 1 mln ton więcej zboża niż w 2021 r., wynik jest daleki od średniej 45,6 mln ton” – powiedział Joachim Rukwied na dzisiejszej (23 sierpnia) konferencji prasowej na temat bilansu zbiorów w 2022 r. obejmującego okres od 2014 do 2021 r., pomijając wyjątkowo suchy rok 2018.

Susza w Niemczech nie odpuszcza

Rukwied określił sytuację podaży jako napiętą i ostrzegł przed realizacją celów europejskiej polityki rolnej. Planowane specyfikacje dotyczące ograniczenia stosowania pestycydów doprowadziły do ​​utraty 3,5 do 5 milionów hektarów gruntów ornych w Niemczech.

Prezes Niemieckiego Związku Rolników (DBV) zakłada, że ​​ceny żywności będą się utrzymywać na stałym poziomie lub rosnąć. Według Rukwied, aby rolnicy mogli kontynuować produkcję, konieczne jest zwiększenie przychodów. Jednak obecne wysokie ceny wynikają również na przykład ze zwiększonych kosztów logistycznych.

Według Rukwied, zmiany klimatyczne w pełni nadeszły i szczególnie w tym roku dotknęły środkowe Niemcy. W Saksonii-Anhalt, spichlerzu Niemiec, zebrano średnio tylko 64 dt pszenicy. Jakość pszenicy w wielu miejscach pozostawiała wiele do życzenia. Żniwa w tym regionie były tragiczne.

W Niemczech tylko około 2 procent obszaru można by nawadniać. Ze względu na ogromne koszty Rukwied nie spodziewa się znaczącego wzrostu w tym obszarze. Część poboru wód powierzchniowych musiała zostać wstrzymana w tym roku ze względu na drastycznie niższy poziom wód. Pomoc rządu federalnego na suszę nie jest obecnie brana pod uwagę. Rukwied apelował o zatwierdzenie nowych technologii hodowlanych, aby móc reagować na zmiany klimatyczne.

Żniwa

Żniwa, a susza w Europie

Na powierzchni 2,9 mln ha zebrano prawie 22 mln ton pszenicy. Kwota ta jest również nieco wyższa od wartości z poprzedniego roku, ale o 8 proc. poniżej wieloletniej średniej. Według Rukwied, europejskie i światowe zapasy pszenicy będą nadal spadać. Nie ma pewności, że powierzchnia pod uprawę pszenicy wzrośnie w przyszłym roku po tym, jak federalny minister rolnictwa Cem Özdemir zatwierdził odroczenie zasad odłogowania i płodozmianu.

W przypadku jęczmienia ozimego na 1,21 mln ha sprowadzono plon 9,3 mln ton. To o 475.000 ton więcej niż w zeszłym roku. Przeciętny plon 7,7 t/ha był również wyższy niż długookresowa średnia 7,2 t/ha.Plony jęczmienia jarego (2 mln t) i pszenicy jarej (282 000 t) również wzrosły ze względu na zwiększony areał.

Spadała powierzchnia 590 tys. ha pod uprawę żyta ozimego. Wielkość zbiorów spadła odpowiednio do około 3,2 mln ton.

Żniwa zbóż ekologicznych wynoszą 1,2 mln ton, co w przybliżeniu odpowiada wolumenowi z poprzedniego roku. Rukwied nie spodziewa się, że w przyszłości będzie więcej zbóż uprawianych metodami ekologicznymi. „Konsumenci coraz częściej patrzą na cenę podczas zakupów” – powiedział prezes DBV, odnosząc się do inflacji i wzrostu cen żywności. Konsumenci spożywali mniej produktów ekologicznych. Spadła również sprzedaż w sklepach rolniczych.

Kukurydza na ziarno pozostaje problemem

W wielu regionach kukurydza na ziarno bardzo ucierpiała w wyniku suszy ostatnich tygodni. Według Rukwied straty w plonach mogą sięgać nawet 50 proc. W bardzo suchych regionach kukurydza na kiszonkę była już posiekana – rośliny te miały około 1 metra wysokości i nie wykształciły kolb.

Jak podaje Rukwied, wielu właścicieli zwierząt domowych już rozpoczęło swoje zimowe zapasy. Dla nich własna produkcja pasz, a także zakup pasz stają się coraz trudniejsze.

W przypadku buraków cukrowych, zgodnie z obecnym stanem, możliwe są również straty plonu do 50 procent. W północnych krajach związkowych, gdzie ostatnio dużo padało, jest teraz większe zaufanie co do nadchodzących zbiorów jesiennych zbiorów.

Żniwa rzepaku oleistego wyniosły 4 mln ton; średnia długoterminowa wynosi 4,24 mln ton. Prezes DBV wyjaśnił, że siew rzepaku pod żniwa 2023 w rejonach, gdzie jest jeszcze zbyt sucho, nie ma sensu, pomimo, że był w 2022 roku uprawiany na około 1,08 miliona hektarów.

Według Rukwieda znacznie wzrosła również powierzchnia upraw słonecznika. W ważnym kraju uprawowym Brandenburgii obszar uprawy słonecznika jeszcze bardziej się powiększył. Jednak sprzedaż słoneczników jest obecnie bardzo niepewna. Dopiero okaże się, jakie ilości można dostarczyć z Ukrainy.

Czytaj również: Rolnicy z obwodu kijowskiego: Zbiory o 30-40 proc. niższe niż rok temu

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023