O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Kukurydza – korzyści płynące z użycia biostymulantów w uprawie

Kukurydza

Prawidłowo rozwijająca się kukurydza oraz brak konkurencji ze strony chwastów to istotne czynniki, które mają wpływ na przyszłe plonowanie. 

Plantatorzy mogą wspomóc kondycję swoich upraw, stosując produkt o działaniu biostymulującym. Zwiększy on efektywność aplikowanego herbicydu, zniweluje negatywne oddziaływanie takiego zabiegu na rośliny uprawne oraz złagodzi stresy wywołane warunkami pogodowymi, a także przyczyni się do zwiększenia ilości i poprawienia jakości plonu.

Kukurydza zmaga się obecnie z trudnym sezonem

Kukurydza to roślina uprawna, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność – dowodzi tego zwiększający się areał zasiewów, który wynosi obecnie ok. 2 mln ha. Rolnicy coraz częściej decydują się na wprowadzenie jej do swoich gospodarstw, a ze względu na sytuację geopolityczną i rynkową opłacalność tej uprawy znacząco wzrasta. Aby zapewnić kukurydzy od samego początku optymalne warunki wzrostu, a następnie uzyskać jak najwyższe plony, warto skupić się na dokładnym odchwaszczeniu i wspomaganiu rozwoju roślin.

Wiosną warunki do rozwoju kukurydzy były niesprzyjające. Ze względu na brak opadów deszczu i niedostateczną ilość wody w glebie po siewach kukurydza na wielu plantacjach miała  problemy z kiełkowaniem, a wschody roślin nie były równomierne. Dodatkowo pogoda utrudniała zastosowanie i działanie doglebowych zabiegów herbicydowych, a na tych polach, gdzie udało się je wykonać, problemem okazały się później chwasty wschodzące po opadach deszczu, które wystąpiły pod koniec maja. W tej niełatwej sytuacji dużo korzystniejszym rozwiązaniem są zabiegi dolistne, które jednak wiążą się z ryzykiem wystąpienia objawów fitotoksyczności, takich jak zahamowanie wzrostu kukurydzy i wystąpienie przebarwień na liściach. Przyczyną tego zjawiska jest fakt, że po aplikacji herbicydu nie tylko chwasty, ale również rośliny uprawne pobierają pewne ilości substancji aktywnej, która okresowo może negatywnie wpływać na jej rozwój.

Kukurydza

Wspomaganie kukurydzy i szybsze zwalczanie chwastów

Łukasz Gaczyński z Gościeszowic w woj. lubuskim w 60-hektarowym gospodarstwie uprawia w systemie orkowym, często w monokulturze, 30 ha kukurydzy przeznaczonej na ziarno. Również w jego regionie warunki pogodowe podczas siewów były trudne i panowała susza, jednak kukurydza wzeszła dosyć szybko. Kolejnym utrudnieniem okazały się chłody utrzymujące się w drugiej połowie maja, kiedy powinien być wykonany nalistny zabieg odchwaszczający. Niskie temperatury oddziałują negatywnie na kondycję kukurydzy po aplikacji herbicydu, ponieważ wywołują u roślin stres i spowalniają ich regenerację. 

“Na naszych polach występują bardzo uciążliwe chwasty, trudne do zwalczenia niskimi dawkami herbicydów. W tym roku stosowałem wyższe dawki środka chwastobójczego, co może powodować uszkodzenia kukurydzy. Zdecydowałem się na użycie biostymulatora MEGAFOL w połączeniu z herbicydem, żeby osłabić stres, który źle wpływa na kukurydzę. Stosowałem go już kiedyś w uprawie buraków cukrowych i dobrze się sprawdził” – mówi rolnik.

Zabieg łączący zwalczanie chwastów z biostymulacją został wykonany, gdy kukurydza była w fazie 4-5 liści. Piątego dnia po aplikacji rośliny uprawne wyglądały bardzo korzystnie, a na liściach nie zaobserwowano objawów fitotoksyczności ani żadnych uszkodzeń spowodowanych opryskiem herbicydowym.

“MEGAFOL to naturalny biostymulator, który spełnia trzy istotne zadania. Ma funkcję nośnikową, czyli poprawia wchłanianie substancji przez liście roślin i pozwala stosować niższe dawki preparatów użytych do oprysku dolistnego, zwiększając skuteczność np. zabiegów herbicydowych. Pomaga również przezwyciężyć roślinom stres spowodowany użyciem herbicydu lub warunkami atmosferycznymi, takimi jak gradobicie, ochłodzenia czy długotrwałe opady deszczu, i przyczynia się do szybszej regeneracji. Natomiast w optymalnych warunkach, gdy nie występuje silniejsza presja ze strony chorób, a przebieg pogody nie zakłóca procesu wegetacyjnego, zastosowanie MEGAFOL-u pozwala uzyskać większe plony” – wyjaśnia Piotr Cirocki z firmy Amagro.

Badania potwierdzają skuteczność MEGAFOL-u

Niektórzy plantatorzy mają obawy, że jednoczesne użycie preparatu o działaniu biostymulującym razem z herbicydem może sprawić, że nie tylko kukurydza, ale również chwasty zaczną dodatkowo rosnąć, co przełoży się na niższą skuteczność zabiegu chwastobójczego. A jak jest w rzeczywistości? 

“Dzięki synergii składników, m.in. aminokwasów i betain, MEGAFOL pomaga roślinom uprawnym w szybszej neutralizacji i pozbyciu się substancji aktywnej. Na liściach nie występuje efekt fitotoksyczności i nie dochodzi do zahamowania wzrostu kukurydzy. Jednocześnie produkt poprawia wchłanianie substancji aktywnej z herbicydu przez chwasty, co przyspiesza ich zamieranie. Potwierdzają to doświadczenia własne, wykonane przez producenta oraz badania przeprowadzone w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Uprawnych w Radzikowie” – tłumaczy Martin Kałuża z Amagro.

Dr Roman Warzecha z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Uprawnych od kilku lat analizuje efekty stosowania MEGAFOL-u razem z herbicydami w uprawie kukurydzy. Wykazał on, że MEGAFOL nie obniża skuteczności herbicydów i nie wpływa negatywnie na ich mieszalność. Ponadto z wieloletnich obserwacji wynika, że po zastosowaniu tego biostymulatora w dawce 1 l/ha kukurydza uzyskała plonowanie wyższe o średnio 10%. Jak wynika z badań firmy Valagro, MEGAFOL jest pobierany również przez korzenie. Dzięki temu rośliny, które np. z powodu suszy miały opóźnione, nierówne kiełkowanie i wschody – jak działo się to w obecnym sezonie – mogą przyspieszyć wzrost i zrównać się fazą rozwojową z resztą plantacji.

MEGAFOL to unikalny biostymulator, który zawiera naturalne, wyselekcjonowane ekstrakty roślinne: aminokwasy i proteiny, betainy, witaminy oraz substancje stymulujące i poprawiające metabolizm roślin. Ma działanie przeciwstresowe, aktywuje wzrost, a także zwiększa plon i poprawia jego jakość. Zalecana dawka produktu to 1 l/ha w przypadku stosowania łącznie z innymi preparatami – herbicydami, fungicydami lub insektycydami. Jeżeli zabieg ma na celu pobudzenie wzrostu i zwiększenie plonowania roślin albo wspomaganie upraw po wystąpieniu niekorzystnych warunków pogodowych czy po powstałych uszkodzeniach, rekomendowane jest użycie 2 l/ha. MEGAFOL można zastosować również, gdy po aplikacji herbicydu widoczne są efekty fitotoksyczne – łącząc wówczas biostymulację z dokarmianiem dolistnym mikroelementami.

Czytaj też: Termin siewu kukurydzy jako czynnik jej rozwoju i wielkości plonów

amagro.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023