O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ile wapna na hektar pola powinien rozrzucić rolnik?

Ile wapna na hektar

Ile wapna na hektar? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących, ale także wielu doświadczonych rolników. Jest to podstawowy zabieg agrotechniczny.

Zakwaszenie gleby hamuje wzrost roślin, a niezależnie od ilości zastosowanych nawozów mineralnych nie można uzyskać pożądanego plonu, składniki niewykorzystane przez roślinę ulegają rozproszeniu i  nie uzyskuje się zwrotu materiałów, a nakłady inwestycyjne nie są satysfakcjonujące dla rolników.

Charakterystyka wapowania gleby

Według ekspertów Instytutu Gleboznawstwa i Ogrodnictwa udział gleb kwaśnych i silnie zakwaszonych w Polsce szacowany jest na około 50 proc., dlatego zakwaszenie gleb jest głównym problemem polskiego rolnictwa. Zapotrzebowanie na wapno określa się na podstawie oceny pH gleby. Oznaczenia można wykonać w laboratorium agrochemicznym.

Ile wapna na hektar? Jest to najczęściej zadawane pytanie dotyczące dawkowania. Wapowanie nadaje się na większość gleb, ale zastosowana ilość zależy od jej rodzaju i kwasowości. Dlatego trzeba być bardzo ostrożnym, nie przesadzać, bo skutki zbyt dużej ilości wapna mogą być bardzo szkodliwe.

Należy jednak uważać na pellety, ponieważ niektóre warzywa dobrze tolerują kwaśną glebę, więc zmiana jej pH może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Do roślin kwasolubnych należą między innymi groszek, marchew, pietruszka, pomidory, ogórki i dynie. Jeśli planujesz uprawiać te rośliny, powinieneś zastosować wapno nie więcej niż rok przed siewem lub sadzeniem.

Ile wapna na hektar

Ile wapna na hektar należy stosować?

Zatem, ile wapna na hektar? Na glebach lekkich o bardzo wysokiej kwasowości poniżej 4,5 stosujemy 900 kg wapnia na hektar. Odwrotnie, jeśli kwasowość ma pH 4,5–5,5, można zmniejszyć do 500 kg/ha. Wymagana ilość wapna to gleba co najmniej lekko kwaśna, o pH od 5,6 do 6,5 – w takiej sytuacji wystarczy 300 kg substancji aktywnej.

W tej samej kombinacji gleby lekkie potrzebują odpowiednio 1100 kg na hektar, 800 kg na hektar i 400 kg na hektar ziemi. Na glebach średnich wymagana ilość wapna jest jeszcze większa – dla pH poniżej dla pH mniejszego niż 4,5 – 1300 kilogramy na hektar, dla pH 4,5–5,5 – 1000 kilogramów na hektar i dla pH 5,6–6,5 – 500 kilogramów na hektar. Na glebach ciężkich wymagana jest największa ilość wapna ziarnistego – od 1500 kilogramów na hektar, przy bardzo kwaśnym odczynie gleby, czyli pH mniejszym niż 4,5, przez 1100 kilogramów na hektar, przy pH 4,5–5,5, aż po 700 kilogramów hektar w przypadku, kiedy odczyn gleby jest w przedziale pH 5,6–6,5.

Czytaj również:Azot w pszenicy. Wybór odmian efektywnie wykorzystujących pierwiastek

Okiemrolnika.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023