O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Szpinak malabarski – popularne warzywo, ale i roślina ozdobna

Szpinak malabarski

Badania wskazują, że szpinak malabarski najprawdopodobniej pochodził z Indii. Jest pnączem, które może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości.

Jest znany pod wieloma różnymi nazwami, takimi jak klin, miłowój biały (Basella alba), ze względu na białe kwiatuszki. Inne nazwy to miłowój czerwony przez swoje bordowe pędy. W wielu krajach Ameryki Południowej, Azji i Afryki, czyli w tropikach, jest  bardzo popularną rośliną warzywną i ozdobną, ale także leczniczą.

Charakterystyka uprawy szpinaku malabarskiego

Szpinak malabarski w warunkach naturalnych jest rośliną wieloletnią, ale hodowany w Europie nie przetrzyma zimy. Nie oznacza to jednak, że nie można go zasadzać co rok. Można go wyhodować w doniczce i przenosić zimą do domu. Ten szpinak może być uważany za pnącza, ale  może być również winorośl. Przy odpowiednim przycięciu (pędy twardnieją) można ją również uprawiać jako krzew. Im wyższa temperatura, tym lepiej roślina będzie rosła. Groźne dla rośliny są temperatury bliskie 5 stopni Celsjusza, a temperatura poniżej zera zabija roślinę.

Szpinak tego rodzaju ma zarówno mięsiste łodygi, jak i liście, które przypominają nieco sukulent. Dzięki takiej budowie można on magazynować wodę, co jest korzystne dla rośliny w czasie suszy. Roślina jest również tolerancyjna wobec nadmiaru wody. Posadzona w półcieniu, mimo że lubi słońce, będzie rosła szybciej i będzie miała więcej mięsistych liści.

Szpinak malabarski jako potrawa

Szpinak malabarski podawany na surowo ma delikatny, ale cytrusowo-pieprzny posmak, a po ugotowaniu można wyczuć smak podobny do naszego szpinaku. Liście można spożywać na wszelkie możliwe sposoby, nawet dodawać do sałatek zerwane prosto z krzaka. Częściej jednak dodaje się je do gorących potraw, przez co stają się lekko lepkie. Szpinak tego rodzaju dodaje się do curry, potraw lekkostrawny i do zup.

Szpinak jest bardzo mocno wyposażony w witaminy z grupy A, B1, B2, B3, B9, E, K i C oraz żelazo, mangan, potas, magnez miedź, wapń i cynk. Działa lekko przeczyszczająco, moczopędnie, chroni nerki, tonizuje, chłodzi, a także nawilża skórę.

Czytaj również: Szpinak – jego właściwości chronią przed rakiem i miażdżycą?

Ogarnijogrod.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023