O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Rośliny strączkowe stały się modną uprawą w czasie wojny

Rośliny strączkowe

Wojna na Ukrainie wprowadziła zmiany w płodozmianach rolników. W czasie okupacji rolnicy coraz częściej dołączali do płodozmianu rośliny strączkowe.

Z reguły wybór padł na groch – ta przedwcześnie dojrzała uprawa pozwala na uzyskanie plonów przy stosunkowo niewielkich kosztach nawozów, nasion i środków ochrony roślin.  Zainteresowanie ukraińskimi roślinami strączkowymi rośnie na tle problemów z ich uprawą w Kanadzie.

Rośliny strączkowe popularne na Ukrainie

Rośliny strączkowe są również źródłem białka roślinnego, które jest atrakcyjne z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego. Dlatego wielu ukraińskich rolników zwiększyło plony roślin strączkowych lub zasiało je po raz pierwszy. Niestety niektórzy producenci rolni z powodu okupacji nie mogli siać grochu. W rezultacie na Ukrainie zasiano 124 000 ha grochu, powierzchnia upraw w wyniku działań wojennych wyniosła 50% zeszłorocznej wielkości.

W przeciwieństwie do grochu, tylko ci rolnicy, którzy mieli odpowiednią podaż nasion, mogli zwiększyć powierzchnię ciecierzycy. Powierzchnia zasiewów ciecierzycy wynosi około 5,3 tys. ha. Ze względu na brak nasion na Ukrainie zasiano niecały tysiąc hektarów soczewicy. Jeśli chodzi o fasolę, zasiano też bardzo mało – około 40 000 hektarów.

Zainteresowanie ukraińskimi roślinami strączkowymi rośnie na tle problemów z ich uprawą w Kanadzie. Plantatorzy w zachodniej Kanadzie mają nadzieję, że odbudują biznes po niszczycielskiej suszy w 2021 r., podczas której plony grochu i soczewicy spadły o 44%, a ciecierzycy o 42%, co stanowi rekord dziesięciu lat. W rezultacie Kanada zmniejszyła obszar upraw roślin strączkowych o 4-32%, w zależności od uprawy.

Rośliny strączkowe

Czytaj też: Groch siewny i pastewny jako – roślina bobowata wielkonasienna

agravery.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023