O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-09-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Provita – polski ziemniak o fioletowym miąższu. Efekt wielu lat pracy

provita

W Zamarte Sp. z o.o. stworzona została rodzima odmiana ziemniaka o fioletowym miąższu – Provita. Co wyróżnia tę odmianę? 

Jak podkreślają specjaliści Zamarte, cytowani przez portal Freshplaza, ziemniak Provita może zostać uznany za zbliżony smakowo do najbardziej klasycznych odmian o białym lub żółtym miąższu. Nowa odmiana ma wiele potencjalnych kulinarnych zastosowań. Czy podbije rynek? 

Czy są ziemniaki Provita?

Provita należy do wczesnych odmian jadalnych, która charakteryzuję się wysokimi właściwościami antyoksydacyjnymi. 

„Odmiany o kolorowym miąższu odznaczają się 6-7-krotnie większą aktywnością przeciwutleniającą niż odmiany jasne” – mówią, cytowani przez IGRIT, specjaliści HZ Zamarte. 
„Istnieje wiele publikacji naukowych na temat fioletowych ziemniaków i ich pozytywnej roli w diecie. W tym roku odmiana Provita trafiła na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, gdzie zostanie dokładnie przetestowana. Zbadany zostanie poziom związków polifenolowych (w tym antocyjanów) oraz potencjał antyoksydacyjny. W chwili obecnej wiadomo, że intensywny fioletowy kolor miazgi wskazuje na dużą ilość antocyjanów w bulwach. Ilość barwników w purpurowych ziemniakach na 100 g świeżej masy jest zbliżona do ilości barwników w 100 g surowej masy truskawek, czerwonej cebuli czy czerwonej kapusty. Warto podkreślić, że wszystkie ziemniaki, nie tylko fioletowe, posiadają wiele cennych dla naszego organizmu składników” – dodaje Alexandra Bech z Zamarte w wywiadzie dla PotatoSystem.

Ziemniaki Provita – charakterystyka

Nowa odmiana dojrzewa w około 82 dniach wegatacji. Okrągłe bulwy mają zaznaczone oczka. Sam ziemniak zaliczany jest do typu kulinarnego B.  „Jest to najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany w sprzedaży typ kulinarny ziemniaków. Miąższ odmian zakwalifikowanych do tego typu, po ugotowaniu pozostaje dość zwięzły, ale pod naciskiem widelca łatwo się rozgniata. Ziemniaki typu B często podaje się do obiadu, ale również wykorzystuje się na purée, kopytka, babki ziemniaczane oraz do zup i smażenia” – informują specjaliści z polskiziemniak.pl.

Provita charakteryzuje się około 13,5- procentową zawartością skrobi. Sama odmiana odporna jest na raka ziemniaka, ale podatna na mątwika. Ziemniaki wykazują wysoką trwałość przechowalniczą. 

provita

„To było wyzwanie”

„Największym wyzwaniem było uzyskanie odmiany o dobrych właściwościach agrotechnicznych i użytkowych o jednolicie wybarwionym twardym miąższu. Wybór składników odpowiedzialnych za fioletową barwę miazgi jest znacznie ograniczony, gdyż odmian o tej barwie jest niewiele. Ponadto większość z nich ma niskie cechy jakościowe i ilościowe oraz są odmianami o długim okresie wegetacji. W przypadku ziemniaków Provita udało nam się pokonać kilka barier selekcyjnych, co zaowocowało odmianą o skórze wystarczająco gładkiej do mycia, płytkich oczach, dość wysokim plonowaniu oraz wczesną i odporną na poważne choroby” – tłumaczy Alexandra Bech z Zamarte w wywiadzie dla PotatoSystem.

Czytaj także: Największy ziemniak na świecie wykopany w Nowej Zelandii

Freshplaza/fot. YT


 

swiatrolnika.info 2023