O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Poplon na działce warzywnej – naturalny nawóz skutecznie użyźnia glebę

Poplon na działce warzywnej

Poplon na działce warzywnej stanowi sprawdzony, efektywny nawóz. Jakie rośliny wybrać? Kiedy je wysiać? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Poplon znany jest w rolnictwie od tysięcy lat. Stanowi ekologiczną i zarazem skuteczną metodę zwiększenia jakości gleby, nie obciążając przy tym zbytnio kieszeni rolnika. Niektóre jego elementy mogą być również wykorzystane jako składnik pasz dla zwierząt lub do wytwarzania siana.

Zalety wysiewu poplonu

Okres letni to czas, gdy przeprowadzane są już zbiory pierwszych warzyw. Pole pozostałe np. po wykopanych ziemniakach warto więc zagospodarować, wysiewając rośliny, które poprawią jakość gleby pod przyszłe uprawy. Tym właśnie jest poplon na działce warzywnej.

Stymuluje on rozwój próchnicy i redukuje nadmierne zasolenie ziemi. Dzięki niemu uzupełniane są również zapasy azotu, niezbędnego do wzrostu roślin uprawnych. W okresie suszy, szczególnie istotną właściwością zielonego nawozu jest poprawa potencjału gleby do magazynowania wody. Zapobiega on tym samym dużemu wysuszeniu podłoża. Poza tym, zastosowanie poplonu wywiera korzystny wpływ na aktywność mikrobiologiczną ziemi. Ogranicza także nadmierny wzrost uciążliwych chwastów. Niektóre z wykorzystywanych roślin wiążą ponadto szkodliwe metale ciężkie, oczyszczając powietrze.

Dzięki swoim właściwościom poplon może ograniczyć zużycie nawozów azotowych i herbicydów. Niewątpliwą zaletę stanowi fakt, że jego cena nie jest wygórowana. Docenić go powinni rolnicy, którym zależy na ekologicznych, zdrowych, przyjaznych środowisku metodach uprawy.

Poplon na działce warzywnej

Jakie rośliny wykorzystać na poplon na działce warzywnej?

Jako poplon można wykorzystać rośliny strączkowe i bobowate. Doskonale sprawdzą się gorczyca, saradela, fasola lub łubin żółty. Rolnik może użyć także żyta ozimego, rzepaku jarego lub ozimego, peluszki, wyki ozimej, facelii, rzodkwi oleistej oraz gorczycy białej.

Poplon letni na działce warzywnej należy wysiewać od lipca do połowy sierpnia. Wtedy do odbywają się zbiory pierwszych warzyw. Ziemię powinno się przygotować jak pod każdą inną uprawę. Musi być ona oczyszczona z chwastów oraz spulchniona. Poplon pozostawiamy na polu do późnej jesieni. Ochrania on grunt zarówno przed letnim słońcem, jak i jesiennymi opadami. Następnie należy ściąć poplon, pozostawiając jedynie 25 cm roślin. Dobrą praktykę stanowi wzbogacenie naturalnego nawozu obornikiem lub przerobionym kompostem. Po takim przygotowaniu pole musi zostać dokładnie przekopane, na głębokość około 20 centymetrów.

Poplon ozimy należy wysiewać na przełomie września i października. Glebę powinno się przekopać na głębokość 15 – 20 centymetrów po nim bardzo wczesną wiosną, by zdążył rozłożyć się przed terminem wysiewu warzyw.

Czytaj również:Łubin na poplon – roślina dająca wiele korzyści ogrodom

Agrohandel/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023