O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Połyśnica marchwianka utrapieniem rolników. Sposoby na ochronę upraw

Połyśnica marchwianka

W maju połyśnica marchwianka zaczyna swój cykl życiowy, wylęgając się z jaj. Aby zapobiec zniszczeniu upraw marchwi, należy działać już w lipcu.

Gorzka w smaku, gnijąca, naznaczona czarnymi szczelinami i odstraszającymi nadgryzieniami marchewka – to właśnie znak, że w uprawach rozpanoszyła się ta wyjątkowo uciążliwa dla posiadaczy marchwi muchówka.  Na szczęście istnieją sposoby na zapobieganie opłakanym skutkom jej bytowania.

Ekologiczne opryski najlepsze na połyśnicę

O ile w dużych gospodarstwach do zwalczania połyśnicy marchwianki wykorzystywane są opryski, działanie takie wymaga odpowiedniej wiedzy, dlatego nie powinno być stosowane na małych uprawach. Oprysk chemiczny wymaga wykrycia muchówki za pomocą tablic lepowych, a połyśnica marchwianka pojawia się na sąsiednich uprawach nawet powyżej tygodnia po dniu, w którym została zauważona kilometr dalej. Wynika z tego, że tylko doświadczony rolnik potrafi określić odpowiedni czas na oprysk.  

Do zwalczania szkodników na mniejszych uprawach, można wykorzystać fakt, że wyjątkowo nie lubią one czosnku i cebuli. Te dwa warzywa sprawiają, że muchy są zagubione w otoczeniu i nie potrafią zlokalizować rosnącej nieopodal marchewki. Dla leniwych, którzy nie chcą poświęcać czasu na samodzielne przygotowanie wyciągów z wyżej wymienionych warzyw, producenci przygotowali gotowe preparaty – Bioczos (płynny ekstrakt z czosnku) i kostki Himal z czosnkiem (należy rozpuścić w wodzie w proporcji 2:1 l). Te ekologiczne opryski po stwierdzeniu obecności połyśnicy należy powtórzyć trzykrotnie, zachowując siedmiodniowe odstępy pomiędzy nimi.

Aby zwiększyć skuteczność oprysków, należy jednocześnie z nimi okrywać marchew gęstą siatką lub włókniną na około 3 tygodnie 2x/roku (wiosną, w momencie, gdy marchew zaczyna kiełkować a larwy muchy wylęgają się z jaj, powodując czerwienienie i żółknięcie młodych liści) oraz na przełomie lipca i sierpnia ( kiedy połyśnica marchwianka ulega przepoczwarzeniu, a dorosłe osobniki składają jaja na uprawach marchwi).

Połyśnica marchwianka

Połyśnica marchwianka nie zaatakuje, jeśli przestrzega się prostych zasad

Największe spustoszenie połyśnica czyni w marchwi we wrześniu, kiedy mucha w postaci larw wygryza w korzeniach tunele, sprawiając, że roślina nie nadaje się do spożycia. Dlatego niezwykle istotne jest wczesne zebranie plonów.

Idąc za przykładem naszych przodków stosujących trójpolówkę, by nie wyjałowić ziemi, należy co roku zmieniać miejsce sadzenia marchewki. Jako że połyśnica marchwianka pozostaje w ziemi, uchroni to plony w kolejnym sezonie. Marchew nie powinna wracać na poprzednie grządki przynajmniej przez 4 lata, a ziemię należy dokładnie przekopać. Warto pamiętać, że seler, pietruszka czy pasternak również mogą stać się ofiarami szkodnika, dlatego zasady te należy stosować także w odniesieniu do tych roślin.

Uprawianie marchewki w pobliżu cebuli lub rzeżuchy wpływa na naturalne odstraszenie szkodliwej muchy.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieją rodzaje marchwi, na których owadzi szkodnik nie bytuje. Taką marchewką jest Flyaway F1. Jeśli natomiast korzystamy z tradycyjnych odmian, najlepiej wybierać te, które wydają plon jak najwcześniej, aby zbiór warzyw odbył się przed wrześniem.

Czytaj również:Mszyca kapuściana – niebezpieczny szkodnik roślin kapustnych

 Poradnikogrodniczy/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023