O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ogórki gruntowe – sposoby na prawidłowe sadzenie i uprawę

Ogórki gruntowe

Ogórki gruntowe to jedna z najczęstszych rodzajów upraw w naszym kraju. Kiedy i jak w prawidłowy sposób należy je sadzić oraz uprawiać? 

Termin siewu i sadzenia ogórków gruntowych uzależniony jest od samego sposobu sadzenia. Lubią one stanowiska ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Najkorzystniejszą dla nich glebą jest ziemia próchnicza i przepuszczalna. Istotną kwestię stanowi też odczyn podłoża. Przygotowanie gruntu do sadzenia może obejmować również nawożenie go obornikiem.

Kiedy najlepiej sadzić ogórki gruntowe? 

Termin siewu i sadzenia ogórków gruntowych uzależniony jest od samego sposobu sadzenia. Nasiona sieje się do doniczek w drugiej połowie kwietnia, a ich rozsadę przenosi się do gruntu na przełomie maja i czerwca. Ogórki gruntowe można też siać bezpośrednio do ziemi mniej więcej od połowy maja do połowy czerwca. To rośliny bardzo wrażliwe na mrozy, dlatego siew ogórków do gruntu musi być przeprowadzony w okresie, gdy ryzyko przymrozków jest ograniczone do minimum.

Uprawę ogórków w doniczkach na balkonie również można rozpocząć od połowy maja do połowy czerwca. Jeśli zasiejesz nasiona wcześniej, aby mieć pewność, że nie przemarzną, do 15 maja trzymaj pojemniki w domu.

Ogórki gruntowe lubią stanowiska ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Najkorzystniejszą dla nich glebą jest ziemia próchnicza i przepuszczalna. Istotną kwestię stanowi też odczyn podłoża. Do uprawy ogórków gruntowych wybierz podłoże zasadowe – przydatne okaże się wapnowanie gleby przeprowadzone jeszcze jesienią. Przygotowanie gruntu do sadzenia może obejmować również nawożenie go obornikiem. To najlepszy, a jednocześnie ekologiczny nawóz do ogórków gruntowych. Nawożenie ziemi warto przeprowadzić pół roku przed siewem, najlepiej jesienią.

Ogórki gruntowe mogą rosnąć w towarzystwie innych roślin. Na ich wzrost pozytywnie działają cebula, groch i fasola. Dzięki bliskości kopru i bazylii są mniej narażone na choroby i szkodniki. Nie powinny jednak znajdować się blisko warzyw dyniowatych, gdyż istnieje ryzyko, że dynie, kabaczki, cukinie lub arbuzy zapadną na te same choroby i będą podgryzane przez podobne szkodniki.

Ogórki gruntowe

W jaki sposób je uprawiać?

Ogórki gruntowe można sadzić na dwa sposoby – siejąc nasiona bezpośrednio do ziemi lub sadzić je z rozsady do gruntu. Podczas prac przyda się niewielka łopatka i rękawice ogrodowe:

– Wysiewanie do ziemi – od połowy maja do połowy czerwca w każdym dołku ziemi o głębokości 1,5–2 cm można umieszczać maksymalnie po 3 nasiona ogórków. Jeśli wszystkie nasionka zakiełkują, należy usunąć słabszą siewkę. Odstępy między dołkami powinny wynosić 10–15 cm, a między rzędami ogórków 80–120 cm.

– Rozsada – ogórki gruntowe z rozsady sieje się do pojemników, by następnie od połowy maja przenieść je do gruntu. W drugiej połowie kwietnia do jednej donicy o średnicy 8–10 cm można wsiać 2–3 nasiona ogórków w dołkach o głębokości 1,5–2 cm (po zakiełkowaniu trzeba usunąć słabszą siewkę). Doniczki najlepiej ustawić na parapecie. Do szybkiego wzrostu rozsada ogórków potrzebuje słonecznego miejsca i temperatury minimum 22 stopni Celsjusza. Należy podlewać je umiarkowanie i hartować co najmniej przez 7–10 dni przed wsadzeniem do ziemi. Hartowanie polega na wynoszeniu na zewnątrz w ciepłe dni pojemników z ogórkami. Pod koniec hartowania można również zostawiać je na dworze na ciepłe noce. Sadząc rozsadę do ziemi, trzeba delikatnie wyjąć ją z doniczki, aby nie naruszyć korzenia. Najlepiej posadzić sadzonkę razem z bryłą ziemi.

Czytaj też: Uprawa ogórków – jak chronić się przed chorobami?

cdr.gov.pl/fot.Wikimedia/Pxhere

swiatrolnika.info 2023