O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Fasolnik chiński – ciekawe i trudne w uprawie warzywo

Fasolnik chiński

Fasolnik chiński to jednoroczne pnącze z rodziny bobowatych. Gatunek pochodzi z Afryki, ale jest też uprawiany w ciepłych rejonach Azji i w innych częściach świata.

Roślina może osiągać nawet 4 metry wysokości. Latem wydaje ona duże, biało-fioletowe, wargowe kwiaty, wyrastające zwykle po 2-3 w kątach liści. Roślina posiada bardzo wysokie wymagania cieplne, dlatego jej uprawa polowa bywa zawodna. Fasolnik również źle znosi suszę (tworzy wtedy niewyrośnięte i źle wykształcone strąki), dlatego podłoże musi być stale lekko wilgotne.

Fasolnik chiński – charakterystyka rośliny

Fasolnik chiński może dorastać do 4 metrów wysokości. Po podporach wspina się, owijając wokół nich swoje długie, cienkie, elastyczne pędy, pokryte układającymi się naprzemiennie dużymi, trójdzielnymi, miękkimi, zielonymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Latem roślina wydaje duże, biało-fioletowe, wargowe kwiaty, wyrastające zwykle po 2-3 w kątach liści. Po przekwitaniu z kwiatów wykształcają się owoce w postaci długich, smukłych strąków, które początkowo są miękkie i zielone, a po dojrzeniu sztywne i żółtozielone. Strąki fasolnika przypominają fasolkę szparagową, ale są od niej węższe i znacznie dłuższe. Strąki dorastają do nawet metra długości.

Fasolnik chiński

Jak uprawia się fasolnika chińskiego?

Fasolnik chiński to ciekawe, ale niełatwe w uprawie warzywo. Roślina posiada bardzo wysokie wymagania cieplne, dlatego jej uprawa polowa bywa zawodna. Jedynie rośliny posadzone w zacisznym miejscu, na południowej ścianie budynku, w ciepłe, słoneczne lata mogą owocować obficie, w innym wypadku plony będą słabe, a strąki niewyrośnięte lub zdeformowane. Najlepszym miejscem dla fasolnika jest ciepła szklarnia lub tunel, gdzie rośliny mogą owocować obficie i równomiernie. Osłony powinny być jednak dostatecznie wysokie, gdyż fasolnik może osiągać nawet 2-3 m wys.

Roślinie trzeba też zapewnić odpowiednie podpory lub sznurki, po których będzie mogła się wspinać (pnącze jest lekkie, więc podpory nie muszą być solidne).

Fasolnik źle znosi suszę (tworzy wtedy niewyrośnięte i źle wykształcone strąki), dlatego podłoże musi być stale lekko wilgotne. Powinno być też dostatecznie żyzne i próchnicze, bo choć fasolnik należy do mało wymagających pod tym względem roślin bobowatych (korzenie dzięki bakteriom brodawkowym mają zdolność wiązania azotu z powietrza), rośnie bardzo szybko, osiąga sporą wysokość i tworzy długie strąki, wiec zużywa sporo składników pokarmowych.

Fasolnik chiński uprawia się z siewu nasion pod osłonami lub wprost do gruntu (IV-VI). Nasiona sieje się płytko, przykrywając zaledwie 1-2 cm warstwą ziemi (posadzone zbyt głęboko mogą nie wykiełkować). Polecany rozstaw między roślinami to ok. 60/70 x 40 cm. Fasolnik po ok. 2-2,5 miesiąca może wydać pierwsze strąki, które zbiera w miarę wzrostu, jeszcze przed dojrzeniem.

Czytaj też: Odmiany amatorskie nie mają znaczenia dla towarowej produkcji warzyw

wikipedia.org/fot.Flickr

swiatrolnika.info 2023