O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Domowy sposób na stonkę może zdziałać cuda. Jak pokonać szkodnika?

Domowy sposób na stonkę

Stonka ziemniaczana jest prawdziwym utrapieniem rolników. Warto znać domowy sposób na stonkę, który pomoże w walce z tym szkodnikiem.

Stonka ziemniaczana rozpoczyna żerowanie już wiosną, powodując istotne straty plonów. Atakuje nie tylko ziemniaki, ale również pomidory lub paprykę. Po dostrzeżeniu tego żółto- czarnego owada należy jak najszybciej podjąć odpowiednie środki, ponieważ jego cykl życiowy i rozmnażanie zachodzi niezwykle szybko.

Rośliny pomocne w zwalczaniu stonki

Nie każdy wie, że w walce ze stonką pomocna może być pokrzywa. O jej zdobycie w polskich warunkach nietrudno, więc gnojówka z pokrzywy stanowi praktyczny domowy sposób na stonkę ziemniaczaną. Aby przygotować naturalny oprysk, należy zalać kilogram świeżo zebranej pokrzywy 10 litrami wody. Warto wykorzystać do tego wiadro o dużej objętości. Po 5 dniach tak przygotowana gnojówka będzie mogła posłużyć do zwalczania niepożądanego owada. Wystarczy jedynie rozrobić ją z wodą, zachowując przy tym proporcje 1:10.

Do przygotowania oprysku na stonkę można wykorzystać również wyciąg z wrotyczu. W tym przypadku należy zalać 300 g rośliny 10 litrami wody. Po upływie 24h wyciąg nadaje się do użycia. Trzeba jedynie go odcedzić i rozrobić z wodą, zachowując proporcje 1:2.  Zaletą takiego oprysku jest fakt, że działa on również na mszyce lub gąsienice.

Domowy sposób na stonkę

Domowy sposób na stonkę – kwas chryzantemowy

Wyciąg z kwasu chryzantemowego także może posłużyć jako domowy sposób na stonkę. Wyciąg ten należy rozrobić z 6– procentowym octem i wodą, zachowując proporcje 2:1:2. pH gotowego oprysku, nie może być wyższe od 7. Ważne jest, by preparat rozpylić w chłodniejszy dzień przy zachmurzonym niebie. W przeciwnym razie nie uzyskamy pożądanego efektu, gdyż kwas źle reaguje na ciepło. Jeśli zdecydujemy się na taki oprysk, trzeba bezwzględnie pamiętać, że działa on szkodliwie na ludzi i zwierzęta. Nie powinno się przekraczać ilości 0,5 kg/ha.

Warto pamiętać, że niektóre rośliny odstraszają stonkę swoim zapachem. W związku z tym dobrym pomysłem będzie uprawa chrzanu, fasoli czy lnu w sąsiedztwie ziemniaków. Można także posadzić paproć, piołun lub nostrzyk żółty.

Czytaj również:Stonka ziemniaczana – kiedy zwalczać tego pospolitego szkodnika

Interia.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023