O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Czosnek Harnaś doskonale znosi mróz. Może być długo przechowywany

czosnek Harnaś

Czosnek Harnaś jest odmianą wczesną i bardzo plenną. Wyróżnia go intensywny aromat ząbków oraz możliwość długiego przechowywania.

Odmiana ta zaczyna wzrost przy temperaturze ok. 3°C. W lipcu czosnek osiąga dojrzałość zbiorcz. Najlepsze dla jego wzrostu jest przepuszczalne podłoże, bogate w próchnicę, o odczynie obojętnym. Pamiętajmy, aby przed sadzeniem wzbogać ziemię w obornik kurzy, bydlęcy lub inne nawozy ekologiczne.

Popularna polska odmiana czosnku

Popularną polską odmianą czosnku jest odmiana Harnaś. Cechuje ją wysoka wytrwałość na mróz, intensywny aromat ząbków i możliwość długiego przechowywania. Czosnek ten jest odmianą bardzo wysoko plenną oraz wczesną. Jest odmianą strzałkującą, tj. wytwarza pędy kwiatostanowe z cebulkami powietrznymi. Cechą, która wyróżnia go spośród innych odmian, jest bardzo duża ilość pokrytych fioletową łuską ząbków. W główce może ich być nawet od 8 do 12 sztuk. Masa główki wynosi zazwyczaj 60-80 g, pokrywa ją szara łuska. Intensywny smak sprawia, że czosnek ozimy Harnaś jest bardzo chętnie przeznaczany do bezpośredniego spożycia i na przetwory.

Jeśli chodzi o działanie, to czosnek Harnaś nadaje niezwykłego aromatu potrawom. Jest to również naturalny lek wzmacniający odporność organizmu, działając w sposób przeciwzapalny. 

czosnek harnaś uprawa

Czosnek Harnaś - kiedy sadzić i wykopywać?

Harnaś najlepiej wzrasta w przepuszczalnym podłożu, bogatym w próchnicę, o odczynie obojętnym. Warto wiedzieć, że przed sadzeniem wzbogać ziemię w obornik kurzy, bydlęcy lub inne nawozy ekologiczne, by zwiększyć plon i przyspieszyć ukorzenianie. Czosnek Harnaś jest trwała i dobrze znosi niskie temperatury, a co najważniejsze może zimować w gruncie. Należy utrzymać odpowiednią wilgotność. Warunkiem powodzenia jesiennego sadzenia jest dobre ukorzenienie przed nadejściem mrozów.

Czosnek zaczyna rosnąć po okresie zimowym przy temperaturze ok. 3°C. W lipcu czosnek osiąga dojrzałość zbiorczą. Gdy zauważymy, że ok. 50/60% liści czosnku jest już uschnięte, jest to sygnał do wykopywania. Czosnek należy wykopać w bezdeszczowy dzień. 

Czytaj też: Czosnek na zatoki. Naturalne sposoby na przeziębienie

plumeria.sklep.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023