O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Brukiew – niepozorne warzywo będące bombą witaminową

Brukiew

Brukiew to odmiana kapusty rzepak. Spożycie tego warzywa jest cenione przez ludzi ze względu na wartości odżywcze i korzyści zdrowotne.

Warzywo jest pełne witamin A, D, E, K, C oraz witamin z grupy B. Ponadto zawiera koenzym, który zmniejsza ryzyko chorób naczyniowych i raka oraz karotenoid, który zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym. Jest również bogata w minerały takie jak żelazo, fosfor, siarka, chlor i potas.

Brukiew zawiera szereg składników

Brukiew przybyła do Europy ze Skandynawii, ale później jej hodowla rozprzestrzeniła się na Francję, Wielką Brytanię i Irlandię. Powstała poprzez skrzyżowanie rzepy z kapustą liściową. Z góry wygląda jak lekko spłaszczona kula, z której zagłębień wystają zielone liście. Jej kolor zmienia się z fioletowego (góra) na kremowy. W smaku jest lekko słodkawa z nutą goryczy i przypomina rzodkiewkę.

W jej składzie znajdują się polifenole i glukozynolany. Wykazują działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Wysoka zawartość składników o właściwościach antyoksydacyjnych i neutralizujących wolne rodniki wpływa pozytywnie na hamowanie starzenia się organizmu.

W medycynie naturalnej brukiew stosowana jest jako środek moczopędny i przeczyszczający w problemach z zaparciami. Wysoka zawartość związków siarki wykorzystywana jest w leczeniu chorób skóry, oprócz wzmocnienia włosów. Sok z brukwi znany jest ze swoich właściwości oczyszczających. Ma silne działanie przeciwkaszlowe – pomaga rozpuścić śluz. Ponadto zapobiega również chorobom dróg żółciowych, wspomaga śledzionę i wątrobę.

brukiew

Brukiew można przyrządzić na wiele sposobów

Brukiew jest dostępna przez cały rok i ma wiele zastosowań w kuchni. Najczęściej dodaje się ją do zupy. W wielu przepisach można znaleźć brukwię połączoną z marchewką i ziemniakami (czy to w zupach, czy nawet puree). Dobrym sposobem na jej przygotowanie jest doprawienie solą i pieprzem oraz ulubionymi przyprawami i pieczenie w piekarniku. Można jeść ją na surowo lub gotowaną, ale należy ją obrać, ponieważ warzywa te często pokryte są ochronną woskową powłoką.

Liście brukwi używane są w sałatkach. Jej słodko-kwaśny smak sprawia, że ​​nadaje się do gotowania: tłuczonych ziemniaków, frytek, jako dodatek do zup i gulaszy. Ponadto w większości przepisów może zastąpić marchew, rzepę i inne warzywa korzeniowe.

Czytaj też: Retrowarzywa, a co to takiego? Ulubione warzywa naszych babć wracają do kuchni

medonet.pl/fot.pixabay/fot.wikimedia,pin add

swiatrolnika.info 2023