O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Żółte śliwki wracają do łask, czyli kilka słów o mirabelkach

Żółte śliwki

Żółte śliwki poza walorami smakowymi mają również wiele cennych składników korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Jaki jest sekret mirabelek?

Mirabelki zawitały do Europy za sprawą Francuza – hrabiego René–le–Bon. Sadzonki prosto z Azji zakwitły za jego sprawą w XIII– wiecznej Lotaryngii i szybko zyskały uznanie lokalnej społeczności. Wkrótce Lotaryngia słynęła z tych żółtych śliwek i była źródłem aż osiemdziesięciu procent ich światowych zbiorów.

Mirabelki tylko z sadu lub własnej działki

Choć żółte śliwki powszechnie występują przy drogach i terenach użytku publicznego, nie powinno się zrywać przypadkowo napotkanych owoców. Zamiast cennych substancji można bowiem w ten sposób dostarczyć do organizmu szkodliwe metale ciężkie, które dostają się do drzew za pośrednictwem emitowanych przez samochody spalin. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z mirabelek. Wręcz przeciwnie! Drzewka z tymi owocami doskonale sprawdzą się w ogrodach i sadach.

Jeśli zdecydujemy się na uprawę żółtych śliwek, z efektów pracy można czerpać długie lata. Drzewa te dają pyszne owoce aż do 30 lat. Sezon na mirabelki przypada na przełom lipca i sierpnia. Niektóre odmiany dojrzewają później i każą na siebie czekać do końca sierpnia. Skąd wiadomo, że już odpowiedni czas na zbiór? Można to łatwo ocenić, sprawdzając, czy miąższ odchodzi od pestki. Należy pamiętać, że pestka jest źródłem groźnej dla człowieka amigdaliny, dlatego nie wolno jej połykać.

Żółte śliwki

Żółte śliwki i ich walory

Dlaczego warto jeść żółte śliwki? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować ich skład. Okazuje się, że owoce te są źródłem m.in. witaminy A, C, E, witamin z grupy B, magnezu, potasu, fosforu, wapnia, żelaza i miedzi. Ze względu na dużą zawartość błonnika, pektyn oraz sorbitolu zapobiegają zaparciom, wspomagając funkcjonowanie jelit. Wspierają tym samym utrzymanie prawidłowej masy ciała.  Mają również korzystny wpływ na układ krążenia, redukując stężenie szkodliwego cholesterolu LDL, a tym samym chroniąc przed miażdżycą oraz nadciśnieniem. Poza tym wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne i antyoksydacyjne.

Dzięki zawartości beta– karotenu, mirabelki wykorzystywane są w produkcji kremów przeciwzmarszczkowych. Wspomagają kondycję skóry oraz korzystnie oddziałują na wzrok. Zmniejszają także ryzyko wystąpienia anemii i osteoporozy. Według niektórych źródeł obecny w tych owocach kwas chlorogenowy obniża prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera albo depresję.

Żółte śliwki nie dla wszystkich

Choć mirabelki stanowią źródło cennych składników, niektórzy powinni ograniczyć ich spożywanie. Żółte śliwki charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym równym 36, dlatego szczególnie muszą uważać na nie diabetycy. Należy pamiętać, że forma suszona będzie dostarczać jeszcze więcej cukru niż świeże owoce.

Chociaż własności przeczyszczające są z jednej strony korzystne, gdyż regulują pracę jelit, ograniczają z tego samego powodu bezpieczną ilość mirabelek. Jak we wszystkim i w tym przypadku należy więc zachować umiar. Na pewno śliwki te nie będą wskazane dla osób cierpiących na biegunkę.

Czytaj również:Suszone śliwki mogą zapobiegać utracie tkanki kostnej

Fit.poradnikzdrowie /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023