O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Węgierskie zbiory jabłek najniższe od ponad dziesięciu lat

zbiory jabłek

Na Węgrzech spodziewane są najniższe zbiory jabłek od 2011 roku. Przyczyną tej sytuacji był brak opadów oraz nocne przymrozki w miesiącach wiosennych.

Producenci obawiają się, że za kilka lat wielu z nich będzie zmuszonych do zaprzestania uprawy. Na Węgrzech istnieją dwa rodzaje produkcji: na rynek świeży i na przetwórstwo. Pierwsza to zaawansowana technologia z ochroną przed mrozem i siatkami przeciwgradowymi. Jednak nawet takie zmechanizowane ogrody mogą nadal ucierpieć w wyniku wiosennych przymrozków.

Zbiory jabłek na Węgrzech

Według wstępnych szacunków zbiory jabłek wyniosą maksymalnie 300-350 tys. ton i mogą być o 50% mniejsze niż ubiegłoroczne 520 tys. ton.

„Jeżeli sytuacja handlowa nie zmieni się, obawiam się, że za kilka lat wielu producentów przestanie prowadzić działalność rolniczą. Ostatni raz tak słabe zbiory z powodu silnych mrozów zebraliśmy w 2007 roku (214 tys. ton), a następnie w 2011 roku (300 tys. ton). Prawdopodobnie zebranych zostanie 100-120 tys. ton świeżych jabłek, co może wystarczyć do konsumpcji krajowej. Jednak przy dostępności zaledwie 170-190 tys. ton koncentratu soku jabłkowego będzie ogromny niedobór, a to stanie się poważnym problemem” – przewiduje Peter Kelemen, dyrektor zarządzający węgierskiej organizacji międzybranżowej ds. produkcji owoców i warzywa, FruitVeB.

Wyjaśnił, że przyczyną tej sytuacji był brak opadów. Ponadto wiele drzew słabo kwitło z powodu nocnych przymrozków.

zbiory jabłek

Dwa rodzaje produkcji

Peter Kelemen dodał, że na Węgrzech istnieją dwa rodzaje produkcji: na rynek świeży i na przetwórstwo. Pierwsza to zaawansowana technologia z ochroną przed mrozem i siatkami przeciwgradowymi. Potrzebuje inwestycji na poziomie 60-70 tys. euro/ha. Drugi to uprawa jabłek dla przemysłu przetwórczego. Tu właśnie pojawiają się problemy z niską ceną.

„Jedynym sposobem na uprawę jabłek na koncentrat jest posiadanie dedykowanego sadu z w pełni zmechanizowaną uprawą. Producent mógłby wówczas obniżyć koszty, aby utrzymać pewien poziom marży w porównaniu z kosztami. Nawet takie zmechanizowane ogrody mogą nadal ucierpieć w wyniku wiosennych przymrozków. To ogromny problem” – wyjaśnia Kelemen.

Wyraził obawy, że za kilka lat wielu producentów będzie zmuszonych do zaprzestania uprawy.

Eksperci: Jakość jabłka wyznacznikiem jego ceny

agroportal.ua/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023