O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Truskawka Albion – idealna na do Twojego ogródka i na balkon

Truskawka Albion

Truskawka Albion to pnąc rodzaj tej rośliny, idealny do uprawy w doniczkach, na przykład na balkonie. Ta odmiana jest wieloletnia i powtarzalna.

Truskawki obecnie uchodzą za jedne z najpopularniejszych owoców w naszym kraju. Zawdzięczają to głównie swojemu smaku, dojrzałe owoce są słodkie, orzeźwiające i niezwykle smaczne. Idealnie pasują do setek deserów i ciast. Często wykorzystywane w sałatkach oraz drinkach. Owoc ten istnieje od kolokwialnie od niedawna, ponieważ powstał około 300 lat temu poprzez skrzyżowanie dwóch rodzajów poziomek.

Charakterystyka odmiany truskawek

Wielką zaletą tych truskawek jest to, że są obfite i łatwe do zbioru. Truskawki rosnące nad ziemią również nie gniją. Odmiana średnio rosnąca, umiarkowanie gęsta i tworząca dużą liczbę pędów, jest dobrą rośliną ozdobną. Owocuje od czerwca do końca jesieni. Owoce duże, jasnoczerwone, podłużne. Smak jest soczysty, słodki. Plon jest dość obfity, może osiągnąć nawet 1,5 kg.

Wskazane jest, aby chronić młode rośliny przed zimowymi i wiosennymi przymrozkami, np. za pomocą podłoża doniczkowego. Sadzonki starsze są mrozoodporne. Odmiany odporne na choroby. Truskawka Albion generalnie nie wspina się, ponieważ nie mają systemu uwięzi, ale robią bardzo długie liny, które musimy sami związać, na przykład siatką. W przeciwnym razie będą zwisały. Uprawiając w doniczkach pamiętaj, aby nie dopuścić do wyschnięcia i nawożenia sadzonek (najlepiej w sposób ekologiczny), gdyż nie mają one dostępu do składników mineralnych. Sadzonki nie wymagają zapylenia.

Truskawka Albion

Truskawka Albion – kiedy sadzić?

Truskawka Albion preferuje gleby żyzne, przepuszczalne dla próchnicy, z kompostem i odrobiną piasku. Podczas sadzenia uważaj, aby nie zakryć środka sadzonki, ponieważ liście mogą gnić. Zalecamy również przesadzanie do większej doniczki, aby korzenie mogły swobodnie rosnąć (odsączanie powinno odbywać się na dnie doniczki, aby nadmiar wody mógł odpłynąć).

Truskawki doniczkowe mogą być uprawiane przez cały sezon wegetacyjny i mają 99,99% szans na akceptację. Sadzonki zmielone wykopuje się wiosną i jesienią, po czym należy je również sadzić. Jesienią, po ostatnich zbiorach lub na wiosnę pnące truskawki należy odciąć z pąków, na których zaowocowały.

Czytaj również: Polskie truskawki – jak sprawdzić czy są świeże? Tajemnica szypułki

Drzewka-faworytka.pl fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023