O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Przetwory z agrestu to spora dawka witamin. Sprawdź popularne przepisy

Przetwory z agrestu

Przetwory z agrestu mogą dostarczyć nam wielu witamin i minerałów. Agrest to skarbnica witaminy C, A oraz błonnika.

Warto wiedzieć, że agrest jest przede wszystkim źródłem błonnika. Z tego względu spożywanie go wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Agrest jest także źródłem witaminy C, A i witamin z grupy B. Domowe przetwory z tych owoców będą pozytywnie oddziaływać na nasze zdrowie.

Przetwory z agrestu są źródłem wielu witamin

Agrest możemy jeść zarówno zerwany prosto z krzaka, jak i wykorzystać go w domowych przetworach. Owoc ten to samo zdrowie, o czym świadczy jego bogata zawartość w witaminy C, A oraz witaminy z grupy B. Agrest dostarcza nam również krzem, fosfor, wapń, magnez oraz potas. Mało kto wie, ale owoc ten jest bardzo bogaty w błonnik, który pozytywnie wpływa na pracę naszego układu pokarmowego. Przetwory z agrestu dostarczają zarówno urozmaicenia kulinarnego w naszym domu, jak i wielu pozytywnych działań naszemu organizmowi. 

przetwory z agrestu przepisyNajpopularniejsze przepisy

Agrest możemy wykorzystać na wiele sposobów. Domowe przetwory z agrestu to m.in. dżem, kompot, nalewka czy też sok. Przedstawiamy kilka przepisów.

Aby przygotować dżem agrestowy, potrzebujemy 2 kg agrestu, 1 kg cukru, ¾ szklanki wody oraz sok z połowy cytryny. Najpierw myjemy agrest i usuwamy szypułki. Wkładamy do garnka, dodajemy cukier, sok z cytryny i wodę. Gotujemy, co chwilę mieszając. Gęstą masę przekładamy do słoików oraz pasteryzujemy 15-20 min. 

Kolejne przetwory z agrestu to kompot i sok. W celu przygotowania kompotu z agrestu należy przygotować 2 kg agrestu, 40 dag cukru i 2 l wody. Po obraniu z końcówek i umyciu agrestu, owoce wkładamy do wysterylizowanych słoików. Następnie gotujemy wodę z cukrem, potem zalewamy słoiki z agrestem. Pasteryzujemy przez 20 minut.

Sok z agrestu to równie warty uwagi smakołyk. Należy przygotować 1 kh niezbyt dojrzałego agrestu, 300 g cukru i 1/3 szklanki wody. Po umyciu owoców i usunięciu z nich ogonków trzeba ułożyć w słoikach ¾ owoców. Pozostałe ¼ owoców należy zasypać połową cukru, zalać wodą i rozgotować na małym ogniu. Do otrzymanego soku dodajemy pozostałą ilość cukru i mieszamy. Podgrzewamy do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Następnie zalewamy przygotowanym sokiem owoce w słojach w ten sposób, by przykryć je całe. Zakręcamy i pasteryzujemy ok. 25 minut.

Sprawdź: Kiwi – owoc pełen witamin i korzyści prozdrowotnych

kalendarzrolnikow.pl/fajnyogrod.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023