O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Kiedy należy wykonać cięcie czereśni? Wiosną, a może dopiero jesienią?

cięcie czereśni

Cięcie czereśni sprawia że, drzewo rośnie i obficiej kwitnie. Dzięki takiej czynności możemy sprawdzić stan gałęzi i poprawić dostęp rośliny do światła.

Czereśnia jest drzewem, na którym gałęzie mogą dorastać do nawet 5 metrów wysokości. Dlatego należy je przycinać od pierwszych miesięcy po posadzeniu. Ścinanie gałęzi czereśni ułatwia kontrolę masy wierzchołka drzewa i jego kształtu, a także kontrolę stanu zdrowych i owocujących gałęzi. Ważne jest również, aby zapewnić roślinie pełne nasłonecznienie.

Charakterystyka obcinania gałęzi czereśni

Cięcie czereśni sprawia, że więcej światła trafia do większości fragmentów drzewa. Dzięki temu, lepiej wzrastają młodsze gałęzie, które stają się silniejsze. Wszystkie te czynności pozwolą Ci cieszyć się obfitymi plonami, a sama roślina pozostanie zdrowa. Zbyt duże gałęzie nie służą czereśni, ponieważ pąki nie mogą się na nich prawidłowo formować, a ze względu na swoją długość pędy te  mogą przeszkadzać w kwitnieniu innych, mniejszych gałęzi. Często również sprawiają, że korona wygląda brzydko.

Jeśli czereśnia została posadzona jesienią, przycinaj ją po raz pierwszy na wiosnę. Zaplanuj pracę w słoneczny dzień, aby deszcz nie spowolnił zasychania pociętych miejsc. Wiosna to dobry czas na przycinanie tego drzewa, ponieważ pąki są słabo rozwinięte. Przerzedzanie roślin w tym czasie nie zaszkodzi kwitnieniu

Cięcie czereśni nie tylko wiosną

Cięcie czereśni można również przeprowadzić po zbiorach owoców. Jest to okres wakacyjny, a dokładniej okres od drugiej połowy lipca do początku sierpnia. Wiśnie bardzo reagują  na przycinanie latem. Grubsze gałęzie należy przycinać sekatorem, pamiętając o pozostawieniu gałęzi o długości 20 cm. Jest to również idealny czas na ocenę, które gałęzie nie owocują, a które są słabe, suche lub chore – wszystkie  należy usunąć. Dzięki temu utrzymamy drzewka owocowe w jak najlepszej kondycji na zimę.

Jeśli dopiero co zostały posadzone czereśnie, najpierw należy je przyciąć. Jeśli drzewa owocowe - a raczej ich główny przewodnik – przekraczają 90–100 cm, przycinaj je. Pozostałe pędy boczne przyciąć do około 50–60 cm. Na niskich gałązkach kwiaty są osadzone zbyt nisko, często narażone na mróz i brak płodności. Jeśli nie przycinamy drzew po posadzeniu, to już po 2–3 latach i na wysokości 1,5–2 m nad ziemią zaczną tworzyć „koronek”, co jest niedopuszczalne. Wysokość cięcia jest powiązana z koroną, którą chcemy wyprodukować.

Czytaj również: Zdrowy materiał szkółkarski to gwarancja opłacalności produkcji sadowniczej

Grupatopex.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023