O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Jabłoń – prawidłowa uprawa i pielęgnacja drzewek owocowych

Jabłoń

Jabłoń skupia bardzo wiele gatunków oraz odmian. Większość z nich z sukcesem można uprawiać w krajach o klimacie umiarkowanym, zatem na terenie Polski. 

Najczęściej jabłonie to nieduże drzewa lub krzewy, osiągające od pięciu do dziesięciu metrów wysokości. Pokryte są bruzdowatą korą oraz lancetowatymi liśćmi. Jabłonie bardzo obficie kwitną wiosną, najczęściej w maju. Zarówno termin kwitnienia jaki i owocowania zależy od odmiany. Co ciekawe dzikie gatunki jabłoni są najczęściej znacznie bardziej wytrzymałe niż odmiany szlachetne. 

Jabłoń – wymagania glebowe

Jabłoń skupia bardzo wiele gatunków oraz odmian. Większość z nich z sukcesem można uprawiać w krajach o klimacie umiarkowanym, zatem na terenie Polski. Najczęściej jabłonie to nieduże drzewa lub krzewy, osiągające od pięciu do dziesięciu metrów wysokości. Pokryte są bruzdowatą korą oraz lancetowatymi liśćmi. Jabłonie bardzo obficie kwitną wiosną, najczęściej w maju. Zarówno termin kwitnienia, jaki i owocowania zależy od odmiany. Co ciekawe dzikie gatunki jabłoni są najczęściej znacznie bardziej wytrzymałe niż odmiany szlachetne. Drzewka jabłoni wymagają stanowiska słonecznego oraz czystych i przepuszczalnych gleb, które powinny być lekko wilgotne. Najczęściej drzewo jabłoni jest mrozoodporne, jednak może być wrażliwe na choroby, na przykład grzybowe. Co ważne jabłoń może mieć wiele zastosowań w każdym ogrodzie. Odmiany szlachetne to idealne drzewka owocowe, dzięki którym uzyskać można smaczne oraz duże owoce. Najczęściej wykorzystuje się je na przetwory, do deserów oraz do bezpośredniego spożycia. Na rynku zakupić można również odmiany dekoracyjne oraz odmiany na pniu, które oferowane są jako małe drzewka.

Idealne stanowisko dla jabłoni

Drzewko jabłoni preferuje stanowisko słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów. Większa ilość słońca zapewnia większą ilość kwiatów, a także lepiej rozwijające się iście. Dzięki czemu roślina szybciej rośnie, lepiej owocuje oraz uzyskać można dużo bardziej smaczne. Istotne jest również, aby gleba do uprawy jabłoni była wilgotna. Ma to duże znaczenie dla owocowania drzewka. Jabłonie nie tolerują przesuszenia, które mogłoby doprowadzić do opadania owoców. Podłoże musi być jednak przepuszczalne, gdyż zastój wody również nie jest tolerowany. Dlatego dla uzyskania najlepszych zbiorów istotnym czynnikiem jest zarówno odpowiednie podłoże, jak i również właściwe nasłonecznienie. Rozwinięty kwiat jabłoni nie toleruje temperatury poniżej zera stopni Celsjusza. Dlatego drzewka nierzadko uszkodzone są wskutek wiosennych przymrozków.

Jabłoń

Jak sadzić jabłonie?

Największe znaczenie w zakresie wysokości drzewa ma rodzaj podkładki. Dlatego przed zakupem jabłoni należy zwrócić uwagę na jej wysokość oraz odmianę. Informacje dotyczące odmiany jabłoni oraz formy drzewka są niezbędne. Pozwoli to wybrać odpowiednie stanowisko i dopasować sposób uprawy do potrzeb odmiany. Podczas zakupu należy zwrócić również uwagę na sposób zapylenia rośliny. Najczęściej jabłonie wymagają zapylania krzyżowego. Oznacza to, że jabłoń zapalana jest pyłkiem innego drzewa, pochodzącego z tego samego gatunku. Dodatkowo istotna jest odporność odmiany choroby oraz szkodniki. Warto dobrać również odmianę w zależności od smaku jabłek, ich przeznaczenia oraz trwałości. Drzewka jabłoni w postaci sadzonek w pojemnikach można sadzić w ogrodzie przez cały rok. Jednak najlepszą porą sadzenia jest jesień oraz wczesna wiosna. Z kolei jabłonie z odkrytym korzeniem można zasadzić jedynie jesienią. Gwarantuje do najlepsze efekty uprawy.

Jak często podlewać jabłoń? 

Sadzonki jabłoni po posadzeniu wymagają obfitego podlewania. Dodatkowo przez cały sezon należy podlewać je w zależności od warunków glebowych oraz ilości opadów w danym roku. Nawadnianie jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku młodych drzew, czyli trzy pierwsze lata po ich posadzeniu. Z kolei starsze drzewa dużo lepiej znoszą nawet okresy suszy. Mniejsze zapotrzebowanie na wodę wykazują z kolei letnie odmiany jabłoni, które zostały posadzone w stanie bezlistnym. Z kolei dużo więcej wody potrzebować będą sadzonki, które zostały posadzone na przykład w maju. Dodatkowo zaleca się, aby okresie się bez opadów atmosferycznych podlewać drzewko 10 – 20 litrami wody. Ważne jest również, aby zamiast częstego podlewania małymi dawkami wody wybrać obfite podlewanie w większych odstępach czasu. Jest to znacznie korzystniejsze dla jabłoni. Wówczas korzenie zostają nawilżone oraz pobudza je to do wzrostu. Natomiast po upływie 3 lat od posadzenia, kiedy drzewko jest już dobrze ukorzenione, nie ma potrzeby podlewania. Warto jednak podlewać drzewko w okres przedłużającej się suszy.

Prawidłowe nawożenie jabłoni

Po posadzeniu drzewka można zasilić je nawozem, który będzie wspomagał dobre ukorzenienie. Tego typu na włosy zawierają składniki, które w zależności od temperatury oraz wilgoci uwalniają się stopniowo, wspomagając wzrost rośliny. Natomiast jeżeli sadzenie odbywa się latem, wówczas pierwsze nawożenie należy zrealizować dopiero wiosną. Najważniejsze jest jednak, aby drzewko nie otrzymało wysokiej dawki azotu zbyt późno. Wówczas pędy nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy.

Ogromne znaczenie dla efektywności uprawy jabłoni ma również kondycja sadzonek. Kupując drzewka na stronie, zyskuje się pewność, że są to zdrowe egzemplarze. Ponadto posiadają dobrze rozwinięty system korzeniowy, co bezpośrednio wpływa na efektywność przyjmowania się na nowym stanowisku. Drzewka dostępne są w różnych odmianach, przez co można dopasować je do własnych preferencji.

Czytaj też: Polskie jabłka mają szansę wykorzystać potencjał tajwańskiego rynku

fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023