O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Choroby porzeczek – najgroźniejsze odmiany atakujące krzewy

Choroby porzeczek

Porzeczka jest krzewem o niewielkich wymaganiach i bardzo łatwo jest ją uprawiać. Jest to jednak roślina, którą często dopadają różne choroby porzeczek.

Na dodatek choroby krzewów porzeczkowych zdarzają się nie tylko w ostatnich tygodniach przed zbiorem owoców, ale też w fazie kwitnienia, rozwoju owoców, a nawet po zbiorach. Należy również pamiętać, że niewłaściwie stosowane środki ochrony roślin mogą doprowadzić do intensywnego rozwoju czynników chorobotwórczych, wyniszczeniu roślin i znacznemu obniżeniu zbiorów.

Choroby porzeczek to m.in mączniak agrestu

Pierwsze objawy tej choroby porzeczek są widoczne okresie kwitnienia. Pędy, liście, a z czasem też owoce porzeczek pokrywają się białym, kożuchowatym nalotem, który z czasem brązowieje. Krzew tworzy drobne i mało słodkie owoce. Rozwojowi choroby sprzyja duża wilgotność powietrza i sucha gleba oraz przenawożenie azotem. Porażone części porzeczek niezwłocznie usuwamy, a resztę opryskujemy preparatami Score 250 EC lub Nimrod 250 EC – pierwszy raz tydzień po kwitnieniu, kolejny po 10 dniach. 

Jeśli choroba pojawiła się w okresie rozwoju liści, stosujemy trzy opryski w odstępach tygodniowych, a gdy objawy powrócą zmieniamy preparat na Siarkol Extra. Warto sadzić odmiany porzeczki czarnej odporne na amerykańskiego mączniaka agrestu – ʻBrodtorpʼ, ʻFertodiʼ, ʻOjebynʼ i ʻRoodknopʼ.

Choroby porzeczek

Biała plamistość liści porzeczki

Czasem można zauważyć na porzeczce białe plamki, które wokół mają brunatne brzegi. Należy niezwłocznie usunąć chore części i zastosować środki ochrony roślin, jak Polyram 70 WG. Pierwszy raz użyj substancji w okresie kwitnienia, a kolejny raz spryskaj roślinę w możliwie „wilgotną” pogodę.

Możesz także całkowicie pozbyć się choroby porzeczek lub nie doczekać się jej w ogóle. Wystarczy regularnie sprzątać jesienią liście, jakie leżą pod porzeczką, co jest bardzo skuteczną metodą.

Inne groźne choroby porzeczek

Choroby porzeczek są bardzo różne i często objawiają się wieloma „sygnałami”. 

Częstą przypadłością (szczególnie liści porzeczek) jest tzw. łyżeczkowatość – na liściach zaczyna występować wówczas swego rodzaju mozaika z żółtych przebarwień. Później liście zaczynają się deformować, formując się w charakterystyczne „łyżeczki”.

Plamistość liści spowodowana jest przez wirus pierścieniowej plamistości maliny. Należy uważać, bo ta choroba rozprzestrzenia się poprzez rozmnażanie wegetatywne – warto zatem zawsze odkażać narzędzia, gdy pobierasz sadzonki.

Czytaj też: Muszka plamoskrzydła – groźny szkodnik upraw sadowniczych. Jak go zwalczać?

cbr.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023