O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Uprawa żurawiny – najlepsze miejsca do sadzenia oraz sposoby pielęgnacji

Uprawa żurawiny

Uprawa żurawiny w Polsce ukierunkowana jest głównie na potrzeby przetworów. Znana jest jako dodatek do konfitur, musów, deserów i kompotów. 

Żurawina jest bogatym źródłem dobrze przyswajalnej witaminy C. Znane są jej szerokie właściwości lecznicze np. przy infekcjach lub przeziębieniach. Działa też wspomagająco na układ moczowy oraz przy anginie. Wspaniale wpływa na pracę trzustki i wątroby. Oprócz właściwości leczniczych jest doceniana również w kuchni. Surowe owoce żurawiny możemy dodawać np. do sałatek.

Gdzie powinna być sadzona uprawa żurawiny?

Krzewy owocowe żurawiny lubią najbardziej bardzo kwaśną glebę o pH 5 lub niższym, z wysokim poziomem wód gruntowych. Dlatego też uprawa żurawiny powinna być zakładana na dawnych bagnach lub stawach, gdzie wilgotność podłoża jest bardzo duża. Oprócz tego gleba musi być lekka i przepuszczalna. Jeżeli nasz ogród nie charakteryzuje się taką ziemią, możemy ją zakwaszać kwaśnym kompostem, torfem, przekompostowanymi trocinami i korą lub siarką. Warto również co jakiś czas ściółkować podłoże. Aby żurawina cieszyła nas pięknymi owocami, wskazane jest zapewnić jej słoneczne stanowisko. 

Ponieważ jest to krzew długowieczny, należy poświęcić chwilę czasu na zastanowienie się, w jakim miejscu dokładnie go posadzić. Bardzo dobrze sprawdzą się tu skalniaki typu wrzosowiska. Uprawa żurawiny nie powinna znajdować się na górkach, z których odpływa szybko woda, ponieważ nie zapewnimy jej wymaganej wilgotności oraz w bliskości wysokiej roślinności, aby zbytnio nie ograniczały dostępu do promieni słonecznych. Żurawina doskonale odnajdzie się w bliskości innych kwasolubnych roślin: azalii, borówki amerykańskiej np. borówki chandler, czy też rododendronów.

Uprawa żurawiny

W jaki sposób pielęgnować krzewy żurawiny? 

Uprawa żurawiny zaraz po posadzeniu powinna być podlewana regularnie, aż do całkowitego ukorzenienia. Później żurawinę należy podlewać umiarkowanie, miękką wodą, najlepiej deszczówką. Miękka woda zapobiega bowiem podnoszeniu się pH gleby. Jest to roślina odporna na lekkie przesuszenia, ale latem i jesienią preferuje wilgotne podłoże. Pamiętajmy jednak, aby w tym czasie jej nie przelewać, ponieważ nie lubi całkiem mokrej gleby. Zimą i jesienią można zalać ją całkowicie wodą, gdyż ochroni ją to przed przemarznięciem. Jej wytrzymałość na mróz jest dobra. Najlepiej radzi sobie zimą i wiosną przysypana śniegiem. Możemy ją również zabezpieczyć, właśnie zalewając krzaki wodą lub przykrywając gałęziami iglaków.

Przez pierwsze dwa lata od wsadzenia rośliny do gruntu uprawa żurawiny powinna być stymulowana nawozami azotowymi, które zachęcają do wzrostu i rozwoju nowych pędów. Nawożenie żurawiny powinno być umiarkowane i odbywać się od maja do lipca, nawozami o kwaśnym odczynie. Zbyt obfitym nawożeniem możemy jej zaszkodzić, ponieważ najlepiej czuje się na ubogich, bagiennych glebach.

Krzewy zazwyczaj przycina się co trzy lata, obcinając martwe, wyschnięte i stare gałęzie lub płożące pędy. Cięcia najlepiej przeprowadzać wiosną i to u minimum trzyletnich roślin. Bardzo stare rośliny można przyciąć tuż przy ziemi, aby je odmłodzić.

Czytaj też: Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

wikipedia.org/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023