O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Rzepak jary – roślina wymagająca i trudna w uprawie. Jak ją okiełznać?

Rzepak jary

Rzepak jary jest rośliną uprawną o dużych wymaganiach, a przez to mało popularną. Stosując się do pewnych reguł, można jednak uzyskać zadowalający plon.

Rzepak wysiewany wczesną wiosną nie cieszy się dużą popularnością, ponieważ osiąga zazwyczaj o 25– 45% niższy plon niż rzepak ozimy. Jest też od niego znacznie bardziej wymagający w stosunku do warunków środowiska. Może natomiast stanowić dopełnienie upraw formy ozimej, kiedy rolnik ze względu na złe warunki nie zdążył posiać jej na czas.

Termin siewu najważniejszym elementem uprawy rzepaku

Rolnicy, którzy zdecydują się na rzepak jary, powinni dopilnować, by czas siewu przypadł na okres, kiedy powierzchowna warstwa ziemi ma temperaturę 5– 6 °C. Zbiega się to z wysiewaniem jęczmienia jarego. Aby wykazać, jak ważny to termin, wystarczy wspomnieć, iż już 10 dni zwłoki może spowodować zmniejszenie plonów o ¼. Optymalne zagęszczenie rzepaku jest zależne od odmiany. Odmiany populacyjne preferują 45– 50 roślin/ m2, natomiast te mieszańcowe mogą rosnąć gęściej (60– 65 roślin/ m2). Omawiany rzepak powinno się wysiewać w żyznych, próchniczych glebach w rozstawie 12– 15 cm na głębokości 1,5– 2 cm. Dobrze sprawdzają się również gleby torfowe i murszowe, których zdecydowanie nie lubi forma ozima.

Po wysianiu rzepaku nie trzeba długo czekać na efekty swojej pracy. Roślina kiełkuje już po niecałych dwóch tygodniach. Ogranicza to czas, w jakim rolnik może pozbyć się chwastów przy pomocy bron lekkich, do maksymalnie 6 dni po wysianiu nasion. Plony będą gotowe do zbioru po okresie żniw głównych gatunków zbóż.

Rzepak jary

Rzepak jary jest rośliną bardzo wymagającą w uprawie

Jara forma rzepaku, sprawdzi się na polach, na których wcześniej znajdowały się ziemniaki. Uprawiany po innych zbożach dostarcza natomiast glebie potrzebnych związków organicznych. Nie zaleca się wysiania rzepaku po burakach, które stanowią pokarm dla mątwika burakowego. Jara odmiana rzepaku, jest bowiem wyjątkowo mało odporna na szkodniki. Jeśli rolnik posiał jesienią formę ozimą i zimowy mróz zniszczył rośliny, można zastosować formę wiosenną, lecz wtedy wysiew należy odłożyć w czasie. Jeżeli zastosowano wcześniej środki chwastobójcze, trzeba liczyć się z mniejszym plonem, gdyż rzepak jest na nie bardzo wrażliwy.

Rzepak jary nie wymaga intensywnego nawożenia. Jesienią można zastosować pod orkę nawóz fosforowo-potasowy, dzięki czemu gleba odpocznie na wiosnę od ciągników i innych pojazdów. Roślina potrzebuje również niewielkich ilości azotu. Najlepiej nawozić dwukrotnie dawką całkowitą azotu 90– 140 kg/ha, przy czym większość substancji należy rozprowadzić na polu przy pierwszym nawożeniu.

Czytaj również:Zbliża się termin, by wykonać ostatnie zabiegi w rzepaku

Rynek-rolny/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023