O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Przetacznik ożankowy – chwast, herbata i roślina ozdobna jednocześnie

Przetacznik ożankowy

Przetacznik ożankowy to wieloletnia roślina zielna kwitnąca z rodziny babkowatych , w systemach XX-wiecznych klasyfikowany zwykle do trędownikowatych.

Roślina osiąga wysokość do 50 cm, ale często jest krótsza. Jej łodygi są owłosione tylko po dwóch przeciwległych stronach. Liście ustawione są parami naprzeciwlegle, trójkątne i wklęsłe, bezogonkowe lub na krótkich ogonkach. Kwiaty mają kolor ciemnoniebieski i zygomorficzną (dwustronnie symetryczną), czteroklapową koronę o szerokości 8-12 mm. Wymaga gleb próchnicznych lub średnio próchnicznych. W uprawach rolnych bywa chwastem.

Przetacznik ożankowy jako chwast

Przetacznik ożankowy jest pospolitym, odpornym chwastem murawowym, który rośnie na murawach i trawnikach, a także w uprawach rolnych. Rozmnaża się zarówno przez nasiona, jak i fragmenty łodyg. W lecie i zimą liście mogą zanikać, ale łodygi odrastają w następnym sezonie. W przeciwieństwie do co najmniej pięciu innych popularnych gatunków przetacznika, liście są naprzeciwległe zarówno w górnej, jak i dolnej części rośliny.

Gatunek ten pochodzi z Europy i Azji na zachód od Uralu. Na innych kontynentach występuje jako gatunek introdukowany. W Polsce roślina pospolita na niżu, w górach nieco rzadsza. Kwiaty tej rośliny bardzo szybko więdną po zerwaniu, co nadało jej ironiczną nazwę "Männertreu", czyli po niemiecku "męska wierność".

przetacznik ożankowy

Przetacznik ożankowy w ziołolecznictwie

Przetacznik ożankowy był stosowany wewnętrznie w tradycyjnej austriackiej medycynie ziołowej (jako herbata) przy zaburzeniach układu nerwowego, dróg oddechowych, układu sercowo-naczyniowego i metabolizmu. W XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii roślina ta była znana jako lek na podagrę oraz popularna do przygotowywania herbaty, przy czym ta ostatnia była tak powszechna, że w XVIII wieku prawie całkowicie wytępiono roślinę w Londynie.

Obecnie jednak nie ma znaczenia gospodarczego i bywa uprawiany jako roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty, oraz jako roślina okrywowa. W Polsce jest całkowicie mrozoodporny i łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do podłoża. Może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.

Czytaj też: Wiechlina roczna to niepożądany chwast w ogrodzie. Jak się jej pozbyć?

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023