O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-10-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Pomidor Kumato – prestiżowa odmiana niedostępna dla każdego!

Pomidor Kumato

Pomidor Kumato, inaczej pomidor czekoladowy, swoją nazwę zawdzięcza nie temu, że jest podobny w smaku do tego słodkiego przysmaku (ale jednocześnie jest jednym z najsłodszych pomidorów!), a ze względu na swoją charakterystyczną, czerwono brązową barwę. Odmiana ta nie jest dostępna dla ogółu, a właściciel patentu, szwajcarska marka Syngenta zapowiada, że nigdy nie udostępni nasion dla wszystkich. Mimo tego, coraz powszechniej na rynku pojawiają się odmiany podobne do Kumato.

Pomidor Kumato tylko dla wybranych

Pomidor Kumato to tak naprawdę pomidor odmiany Olmeca – Kumato jest nazwą handlową. Odmiana ta została wyselekcjonowana w Hiszpanii, a opatentowana przez szwajcarską firmę Syngenta, która poza produkcją nasion zajmuje się także wytwarzaniem chemikaliów rolniczych. Pomidor Kumato uprawiany jest na terenie między innymi Australii, Belgii, Kanady, Francji, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Turcji, Meksyku, a także w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii. Pomimo (wydawałoby się) mnogości miejsc, w których uprawia się te pomidory, są one rzadko dostępne, a uprawiać je mogą tylko nieliczni. Syngenta dba o utrzymanie elitarności tej odmiany i zapowiedziała, że nigdy nie udostępni tych nasion do powszechnej sprzedaży. Wybrańcy dla których udostępnia się nasiona dostają się do elitarnego grona za pośrednictwem zaproszenia, które poprzedzone jest wieloetapową i rygorystyczną selekcją i plantatorzy zobowiązani są do przestrzegania wyśrubowanych zasad związanych z uprawą.

czytaj także: Odmiany jabłek – które wybrać do produkcji soku?

Pomidor Kumato uprawiany jest według ścisłych zasad

pomidor kumato 2Samo wejście w posiadanie nasion tego pomidora to nawet nie połowa sukcesu. Pomidor Kumato to hybryda, więc same nasiona nie gwarantują, że owoce nabędą odpowiednich cech bez konkretnych zabiegów w uprawie, takich jak zmiany temperatur, nasłonecznienia i wilgotności. Skrajne warunki prowadzą do zmiany barwy pomidórów i ich właściwości. Odmiana ta wyróżnia się po takich zabiegach nie tylko charakterystyczną barwą, ale także wysoką zawartością cukrów, które nadają jej wyjątkowy smak – największy na to wpływ ma więc jednak sposób uprawy. Stając się plantatorem pomidora Kumato, należy zobowiązać się do przestrzegania specjalistycznych protokołów uprawy, dodatkowo konieczne jest uiszczenie opłat licencyjnych związanych z powierzchnią uprawy, ilością zakupionych nasion, ale to nie wszystko – płaci się także licencję uzależnioną od ilości wyprodukowanych pomidorów. Zazwyczaj firma ta sprzedaje licencję tylko jednemu, dużemu podmiotowi z danego kraju, który może poszczycić się ugruntowaną współpracą z największymi sklepami, do których będą sprzedawane pomidory.

Pomidor Kumato w Polsce

Pomidory Kumato sezonowo pojawiają się w najwększych marketach i uważane są za odmianę dla smakoszy. Zapłacić trzeba za nie dużo więcej niż za zwykłe pomidory, a ich ciekawy wygląd przyciąga konsumentów. Z tego powodu na rynku pojawia się wiele zamienników, a także pomidorki koktajlowe o podobnym do Kumato zabarwieniu. Na popularnych aukcjach można kupić nasiona pomidorów o nazwie kumato, jednak ze względu na elitarność udostępniania nasion przez Syngentę, raczej niemożliwym jest, że trafimy na prawdziwe nasiona tej odmiany. Mało tego, pomidor Kumato mozna znaleźć w sprzedaży także na popularnej chińskiej platformie – tutaj niestety nie możemy być pewni nawet tego, czy to co wysiejemy, to będą pomidory, a co dopiero wierzyć, że wyhodujemy tę czekoladową odmianę.

web.archive.org/haps.pl/patents.google.com/wikimedia (Achim Raschka/CC BY-SA 3.0)

swiatrolnika.info 2023