O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Orchidea nie tylko w doniczce. Sposoby na piękne kwiaty w ogrodzie

Orchidea

Orchidea, czyli popularny na polskich parapetach storczyk, jest nie tylko rośliną doniczkową. Niektóre gatunki doskonale sprawdzą się w ogrodach.

Choć wyhodowanie storczyka w na zewnątrz może wydawać się zaskoczeniem, to wszyscy miłośnicy ogrodów wiedzą, że rośliny te potrafią się bardzo dobrze wkomponować w przydomową zieleń. Wystarczy wiedzieć, jakie gatunki będą odpowiednie pod gołym niebem i jak odpowiednio o nie zadbać.

Przygotowanie gleby pod uprawę storczyków

W celu przygotowania idealnej ziemi pod uprawę storczyków, należy uprzednio rozprowadzić w niej grzybnię.  Zabieg taki poprawia kondycję roślin i chroni je przed chorobami. Strzępki grzybów są ponadto niezbędne, jeśli chcemy wyhodować orchideę z nasiona. Kiedy już przystępujemy do sadzenia, warto przygotować wcześniej gruz wapniowy. Po wykopaniu dołu i umieszczeniu w nim kwiatka, powinno się wypełnić dziurę ziemią domieszką wspomnianego gruzu. Wynika to z faktu, że orchidea preferuje gleby obfite w wapń.  Świeżo posadzoną roślinę należy podlać dużą ilością wody. W naturalnych warunkach storczyki wybierają bowiem tereny wilgotne. Odpowiednie nawodnienie powinno więc zapewnić liczne, rozłożyste kwiaty.

Najlepszym sposobem na rozmnażanie storczyków ogrodowych jest wykorzystanie odrostów lub bulw korzeniowych. Wyhodowanie rośliny z nasion stanowi większe wyzwanie i wymaga ogromu cierpliwości, gdyż trzeba długo czekać na efekt pracy. Jeśli jednak wytrwały ogrodnik zdecyduje się na użycie nasion, musi pamiętać, aby wszczepić w ziemię grzybnię, gdyż bez tego  orchidea nie wykiełkuje.

Orchidea ogrodowa– gatunki

Niektórzy ogrodnicy zadają sobie pytanie, jakie gatunki storczyków sprawdzą się w ich ogrodach. Jednym z bardziej popularnych odmian jest obuwnik pospolity. Najlepiej posadzić go wczesną wiosną albo późną jesienią. Jego okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. Zdarza się jednak, że kwiaty pojawiają się w lipcu. Orchidea ta preferuje rozproszone światło, ale może rosnąć także w półcieniu. Należy zapewnić odpowiednią wilgoć gleby, na przykład poprzez ściółkowanie chroniące kwiaty przed wysychaniem. Trzeba również zadbać o właściwą zawartość próchnicy. Jeśli zdecydujemy się na nawożenie storczyka, warto dodać wapń do zakupionego nawozu wieloskładnikowego.

Kukułka plamista jest innym gatunkiem orchidei, który doskonale sprawdzi się w ogrodach. Charakteryzuje się liśćmi usianymi plamkami koloru brązowego. Można ją spotkać na łąkach oraz obrzeżach lasów. Podobnie jak obuwnik pospolity, storczyk ten dobrze rośnie na glebach bogatych w próchnicę. Podłoże powinno być też odpowiednio kwaśne, lecz roślina nie ma dużych wymagań. Należy zwrócić uwagę, by kupiona sadzonka miała bulwy i co najmniej jeden pęk. Te warunki muszą być spełnione, by roślina się odpowiednio rozwinęła. Do rozmnaażania kukułek plamistych wykorzystuje się rozdzielenie zrośniętych roślin.

Czytaj również:Komonica zwyczajna – niedroga roślina o wielu zastosowaniach

Fajnyogrod/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023