O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Olejek bergamotowy jako naturalna recepta na stres

Olejek bergamotowy

Olejek bergamotowy posiada wiele cennych własności. Redukuje stres, co jest szczególnie istotne w stanach zwiększonego napięcia emocjonalnego.

Z owoców bergamotki pozyskuje się niezwykle wartościowy olejek. Zanim przejdziemy do jego omawiania, warto przybliżyć nieco czytelnikom samą roślinę. W naturalnym środowisku można ją spotkać we włoskiej Kalabrii. Z powodu kwaśno–gorzkiego smaku oscylującego pomiędzy cytryną a gorzką pomarańczą, nie nadaje się do jedzenia surowa, ale wykorzystuje się do przetworów.

Odprężająca aromaterapia z bergamotki

Olejek bergamotowy wykorzystywany jest w aromaterapii. Dzięki zawartości limonenu i octanu linalylu redukuje poziom stresu i korzystnie wpływa na nastrój poprzez oddziaływanie na układ limbiczny. Po jego zastosowaniu zaobserwowano zmniejszenie przekaźników odpowiedzialnych za stres. Osoba wdychająca ten olejek doświadcza także spadku ciśnienia krwi, jej serce zaczyna bić w wolniejszym rytmie, a liczba oddechów na minutę maleje. Organizm jej odprężony i zrelaksowany.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że produkt ten nie nadaje się szczególnie do spożywania doustnie. Istnieje możliwość dodawania go do herbaty, jednak w bardzo małych ilościach i niezbyt często. Pełni rolę naturalnego aromatu. Nie powinno się natomiast podawać olejku w napojach ani inhalacji dzieciom. Poza aromaterapią powszechnie stosowany jest miejscowo na skórę.

Olejek bergamotowy

Olejek bergamotowy pomocny w zakażeniach skóry

Olejek bergamotowy działa także odkażająco, rozkurczająco i zmniejsza doznania bólowe. Zastosowany miejscowo na skórę pomaga w walce z chorobotwórczymi bakteriami i grzybami, wspomagając leczenie zakażeń powłok. Należy tu jednak zwrócić uwagę na fakt, że olej ten zwiększa wrażliwość na promieniowanie UV pochodzące ze światła słonecznego. Stosowany razem z lekami fotouczulającymi, np. niektórymi antybiotykami, mogą powodować poparzenia. Jeśli zdecydujemy się na miejscowe użycie, za pierwszym razem powinno się posmarować jedynie niewielki kawałek skóry, by upewnić się, że nie dojedzie do reakcji alergicznej.

Warto wspomnieć, że olejek bergamotowy wywiera korzystny wpływ na regulację gospodarki tłuszczowej w organizmie, zmniejszając stężenie szkodliwego cholesterolu LDL.

Czytaj również:Olejki eteryczne z kardamonu hamują biofilm w patogenach

Izielnik /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023