O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Niszczy ziarna zbóż. Jest bardzo groźny! Jak wygląda ten szkodnik?

Niszczy nasiona zboz

Jaki szkodnik niszczy ziarna zbóż? Jest ich wiele i określa się ja jako szkodniki magazynowe, które zjadają przechowywane ziarno, zanieczyszczają je wylinkami, co powoduje zawilgocenie lub zagrzewanie się ziarna. Najgroźniejszym i najczęściej występującym szkodnikiem magazynowanego ziarna zbóż jest wołek zbożowy. Atakuje najczęściej ziarno pszenicy i jęczmienia. Jak wygląda?

Szkodniki magazynowe

Szkodniki magazynowe zjadają przechowywane ziarno, zanieczyszczają je wylinkami, martwymi osobnikami i odchodami powodując zawilgocenie i zagrzewanie się ziarna. W ten sposób przechowywane zboża tracą wartość użytkową i towarową. Na inwazję tych szkodników szczególne jest narażone ziarno zwożone po omłotach do magazynów. Zapach świeżego, wilgotnego ziarna przywabia  szkodniki, znajdujące się w różnych zakamarkach pomieszczeń magazynowych oraz w resztkach nieuprzężnego, starego ziarna. Jaki szkodnik najbardziej niszczy ziarna zbóż? 

Wołek zbożowy niszczy ziarna zbóżniszczy uprawy zboz wolek zbozowy

Wołek zbożowy to najgroźniejszy i najczęściej występujący szkodnik magazynowy ziarna zbóż. Atakuje zazwyczaj ziarno pszenicy i jęczmienia, wygryzając w nim liczne drobne otworki. Szacuje się, że straty powodowane żerowaniem tego szkodnika wynoszą do 5% przechowywanego ziarna. 

Wołek jest chrząszczem o barwie brązowej lub czarnej. Osiąga od 3 do 5 mm. Jego larwy rozwijają się tylko w ziarnie zbóż, grubo mielonych kaszach i makaronie. W optymalnych warunkach tzn. w temp. ok. 26 stopni Celsjusza i wilgotności względnej powietrza 85-95 %, rozwój tego szkodnika trwa ok. 35 dni. Jedna para wołków po 6 pokoleniach może wytworzyć ponad 8 mln osobników, z których każdy niszczy ziarna zbóż w ilości 0,5 mg dziennie. 

Zwalczanie

Najbardziej niszczy ziarna zbóż wołek zbożowy, dlatego warto znać kilka zasad, które pozwolą zabezpieczyć spichrze przed tym i innymi szkodnikami magazynowymi. Przede wszystkim należy utrzymać czystość w pomieszczeniach i nie przechowywać w nich porażonych produktów. Co najmniej 2 razy w roku niezbędne jest przeprowadzenie gruntownych porządków. Wymiecione z magazynu resztki zbóż można przeznaczyć na paszę, spalić albo zakopać na głębokość ok. 30 cm. Nie wolno przechowywać pasz, pustych opakowań i zbędnego sprzętu razem z ziarnem.

Przeczytaj także: Wciornastki – na jakich roślinach żerują? Poznaj metody zwalczania

odr.pl/fot.pixabay/pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023