O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Nawozy wapniowe – jeden ze sposobów na kwaśną glebę

Nawozy wapniowe

Nawozy wapniowe mają za zadanie zmienić pH gleby. W Polsce częstym problemem jest zbyt kwaśna gleba, która przeszkadza w prawidłowym rozwoju roślin.

Wapno to najlepszy sposób, aby gleba nie miała odczynu kwaśnego. Wybór nawozów na rynku jest ogromny. Produkty różnią się formą, jakością oraz szybkością rozkładu. Optymalnym wskaźnikiem  stosowania nawozów wapniowych jest zbyt niskie pH gleby, w porównaniu do danego typu rośliny. Jednocześnie aktualne pH jest jednym z głównych czynników obliczania dawki nawozu. Inne czynniki to zawartość CaO w nawozie i rodzaj gleby. To ostatnie wiąże się również z doborem nawozów wapniowych.

Charakterystyka nawozów wapniowych

Rośliny uprawiane na podłożach, które reagują niewłaściwie, mają problemy ze zdolnością do wchłaniania wody i składników odżywczych. Ponadto wapń (Ca) jest jednym z najważniejszych składników odżywczych. Wraz z jego niedoborem (i kwaśną glebą) wiele procesów fizjologicznych zostaje zakłóconych i ograniczonych. Rośliny są słabiej rozwinięte i mogą nie przechodzić do kolejnych etapów wzrostu (np. nie owocują lub owocują słabo). W przypadku upraw  jadalnych znacznie obniża to plony.

Nawozy wapniowe możemy podzielić tlenkowe i węglanowe. Te typu tlenkowego uzyskiwane są przez kalcynację wapienia. Działają bardzo szybko (są bardzo reaktywne), w krótkim czasie całkowicie rozpuszczają się w wodzie. Poprawiają strukturę gleby i aktywność mikrobiologiczną, pomagając neutralizować jony metali ciężkich. Są powszechnie stosowane w profesjonalnych uprawach. Niestety wadami takiego rodzaju nawozu są ograniczenia – nie można stosować na piaszczystych glebach oraz dawkowanie musi być precyzyjne.

Nawozy wapniowe węglanowe

Nawozy wapniowe węglanowe stosowane są najczęsniej w przydomowych ogródkach, gdzie nie jest konieczna drastyczna zmiana reaktywności podłoża. Działają powoli (w formie gruntowej nieco szybciej), a rzeczywistych efektów może nie być widoczny przez miesiące, a nawet lata. Przy powolnym, ale systematycznym stosowaniu zmniejsza się również częstotliwość ich stosowania. Efekt  jest zwykle długotrwały.

Mogą być stosowane na glebach lekkich i ciężkich. Są bezpieczniejsze dla roślin i trudniejsze do przedawkowania. Często  zawierają dodatek magnezu, który wspomaga wiele procesów fizjologicznych w roślinach.

Czytaj również: POLPiG: Nawozy naturalne mogą zmniejszyć wzrost cen żywności

Muratordom/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023