O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Miody pszczele – prawdziwe wspomagacze w leczeniu chorób

Miody pszczele

Miody pszczele to najbardziej znane produkty pszczele. Od wieków używane były jako naturalne substancje słodzące. Swoje wykorzystywanie znalazły również w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Są produktami prozdrowotnymi.

W zależności od pochodzenia surowca wyróżnia się trzy typy miodów: nektarowe (powstałe z nektaru, soków roślinnych lub owocowych), spadziowe (powstałe z zebranych przez pszczoły wydalin mszyc i czerwców) oraz mieszane (powstałe w warunkach, gdy równocześnie kwitną rośliny i występuje na nich spadź).

Właściwości prozdrowotne miodu 

Miody pszczele zawierają wiele cennych substancji o właściwościach prozdrowotnych. Skład miodu może różnić się w zależności od pory roku oraz rodzaju i gatunku roślin, z których powstaje. Miód wykazuje wiele właściwości m.in. antybiotyczne, konserwujące, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i detoksykacyjne, co wpływa na funkcje układu odpornościowego. Miody pszczele zawierają również substancje antybiotyczne (np. apidycyna), co powoduje, że działają bakteriobójczo m.in. na gronkowce i paciorkowce, laseczki wąglika, prątki gruźlicy, rzęsistka pochwowego czy też chorobotwórcze dla człowieka grzyby drożdżoidalne z rodzaju Candida.

Różnorodne miody pszczele miody pszczele prozdrowotne

Miody pszczele różnią się barwą, smakiem, aromatem i konsystencją. Na barwę ma wpływ obecność związków karotenoidowych oraz substancji koloidowych zbudowanych z białek, drobin wosku pszczelego, wody i biopierwiastków. W przypadku smaków możemy wyróżnić smak ostry, łagodny, a nawet bardzo łagodnym. Miody pszczele maja różny aromat. Zależy to od gatunku rośliny, z której zebrano nektar lub spadź. Zarówno o smaku, jak i aromacie decydują, pochodzące z nektaru, składniki olejków eterycznych oraz kwasy organiczne, aminokwasy, garbniki, woski oraz cukier. 

Miody nektarowe w większości przypadków charakteryzują się barwą jasną. Jednym z najbardziej znanych jest miód gryczany. Natomiast miody spadziowe są ciemne. Jeśli chodzi o smak, to zdecydowanie miodem ostrym w smaku jest miód lipowy i gryczany. Łagodny z kolei to miód akacjowy. 

Skład i kalorie

Warto wiedzieć, że miody pszczele są mniej kaloryczne niż cukier. Mają od niego około 20% mniej kalorii. Podstawowymi składnikami miodów są cukry, które stanowią 70-80% ich masy (łatwo przyswajalne cukry proste, czyli glukoza i fruktoza 60-70% i dwucukier – sacharoza 5-10% oraz woda – do 20%). Jasne, wiosenne miody mają około 300 kcal, a ciemne miody (np. spadziowy) około 400 kcal na 100 gram.

Sprawdź również: Miód w Polsce silny, mimo problemów. KOWR: Polska wiodącym producentem

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023