O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Migdałowiec – piękne drzewo liściaste zapierające dech w piersiach

Migdałowiec

Migdałowiec jest jednym z tych drzew liściastych, które nie tylko pięknie wygląda, dzięki dużej ilości kwiatów, ale również daje cenne owoce.

Roślina ta należy do bardzo dużej rodziny różowatych i jest blisko spokrewniona z brzoskwiniami, morelami i śliwkami. Pochodzi ona z północno-wschodnich Chin. Dzikorosnące odmiany miały pojedyncze kwiatki, a w ogrodach sadzone są pełnokwiatowe rośliny, najczęściej znane jako „Multiplex” albo „Rosemund”.

Charakterystyka migdałowca

Migdałowiec ma każdy zeszłoroczny pączek pokryty setkami malutkich (do 3,5 cm średnicy) różowych kwiatów, które są kolorowe jak cukierki. Nie w pełni rozwinięte pąki kwiatowe są różowe, w pełni otwarte różowobiałe. Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwinięciem się liści, co znacznie poprawia dekoracyjność kwiatu, gdyż pędy są pełne białoróżowych kwiatuszków.

Liście są jasnozielone, ząbkowane na brzegach, często trójkątne u góry (charakterystyczne dla migdałków), poniżej lekko owłosione. Czasem w sklepach można kupić migdałowce rosnące na własnym korzeniu lub w formie piennej, czyli szczepionej, która dorasta do maksymalnie trzech metrów wysokości. Szerokość korony to maksymalnie dwa metry. Forma krzewu o maksymalnej wysokości i szerokości 1 m. Gałęzie są ciemnobrązowe, lekko błyszczące i twarde. Rosną pionowo w górę i mają tendencję do pękania pod ciężarem śniegu (szczególnie w formie szczepów).

Migdałowiec jest fenomenalnie piękny

Migdałowiec jest znany ze swojej prostoty w uprawie, ponieważ nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Forma krzewiasta jest znacznie mniej uciążliwa niż forma drzewna. Co roku należy przycinać gałązki (po kwitnieniu, w czerwcu!), skracając gałązki do połowy ich długości. Latem na pąkach tworzą się pąki kwiatowe na kolejny rok. Terminowe przycinanie pozytywnie wpłynie na większe kwitnienie i pogrubienie wierzchołków.

Zbyt późne przycinanie może prowadzić do bardzo słabego zakwitu migdałków w następnym roku. Odcinamy również gałęzie martwe i chore. W formach szczepionych pędy należy regularnie odcinać od podkładki i podkładek. Krzew może przemarzać w mroźne zimy (poniżej -30°C), dlatego ważne jest, aby chronić go przed przemarzaniem. Formy krzewiaste wymagają kopców wokół nasady pędów, a szczepy łodyg dodatkowo pokryte są włóknem roślinnym.

Czytaj również: Wyka kosmata od uprawy po ochronę przed szkodnikami

Swiatkwiatow/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023